Prawie 60% przedsiębiorców motoryzacyjnych oczekuje wzrostu produkcji

Warszawa, 15.07.2015 (ISBnews) - Ponad połowa przedstawicieli branży motoryzacyjnej (59%) spodziewa się, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy produkcja w ich fabrykach wzrośnie. Jednocześnie 39% przedsiębiorców planuje zwiększyć zatrudnienie, wynika z raportu Exact Systems " Badania opinii i nastrojów przedstawicieli Automotive".

W odniesieniu do przewidywanej produkcji, zaobserwowano największy optymizm przedstawicieli zakładów motoryzacyjnych w Polsce od trzech lat. 59% respondentów spodziewa się, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy produkcja w ich fabrykach wzrośnie, co jest wynikiem lepszym o 11 pkt proc. niż rok temu (48% w 2014 r.). Jedna czwarta zapytanych uważa, że wartość produkowanych przez nich części pozostanie na podobnym poziomie (24% wobec 50% rok wcześniej), a tylko 3%, że spadnie (wobec 2% w 2014 r.).

"Polska od lat jest postrzegana jako kraj o stabilnej sytuacji politycznej, silnym otoczeniu prawnym i ekonomicznym, z rozwijającą się i nowoczesną infrastrukturą. Jeśli dodamy do tego konkurencyjne koszty pracy i wysokiej jakości zaplecze inżynierskie z szeroką bazą już istniejących fabryk dostawców dla automotive, to mamy argumenty, aby definiować Polskę jako Best Cost Country. (?) To polskim fabrykom daje szanse na kolejne zamówienia, a całemu krajowi na nowe inwestycje motoryzacyjne w perspektywie kolejnych lat" - powiedział Jacek Opala, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems, cytowany w komunikacie.

Rosnące zamówienia na części i podzespoły samochodowe przełożą się na zwiększenie zatrudnienia. Aż 39% zapytanych przez Exact Systems przedstawicieli sektora planuje w drugiej części tego roku wzrost liczby etatów w swoich fabrykach. Rok wcześniej było to 38%. Ogłoszenia rekrutacyjne będą dotyczyć głównie pracowników produkcyjnych (59%), koordynatorów (8%), a 5% przedsiębiorców deklaruje, że będzie poszukiwać menadżerów i kierowników. Jedna trzecia respondentów (34%) zamierza utrzymać zatrudnienie na podobnym poziomie, co obecnie. Tylko 2% myśli o jego redukcji, a jedna czwarta nie potrafiła określić, jakie są plany firmy dotyczące zatrudnienia.

Spośród ankietowanych przedsiębiorców 5% planuje podwyższenie płac, a 17% ich utrzymanie na niezmienionym poziomie. O obniżce myśli tylko 1%.

"W ostatnich miesiącach motoryzacja notuje jedne z największych wzrostów zapotrzebowania na pracowników. Mamy w tym sektorze powoli do czynienia z rynkiem pracownika, ponieważ deficyty zatrudnienia przekraczają już 30%. W takich regionach, jak Wielkopolska czy Śląsk, gdzie mamy do czynienia z relatywnie niskim poziomem bezrobocia i gdzie lokowane są największe inwestycje motoryzacyjne, występują w wielu przypadkach trudności ze znalezieniem odpowiednich specjalistów" - skomentował wyniki badania prezes Work Service Tomasz Hanczarek.

Respondenci badania uważają, że w najbliższych trzech latach siłą napędową polskiej motoryzacji może być uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego (23% wskazań) lub produkcja nowego modelu samochodu w Polsce (18%). Rok temu aż 31% respondentów dostrzegało największą możliwość rozwoju polskiej motoryzacji w nowym zakładzie produkcyjnym, a na nowy model samochodu liczyło 30% firm. Podobnie jak rok temu, w 2015 r. na kolejnych miejscach znalazły się systematyczna poprawa jakości (15%) i rozwój nowych technologii (14%).

"Na prosperity w branży motoryzacyjnej w danym kraju wpływają przede wszystkim dwa czynniki - uruchomienie produkcji nowego modelu auta w już istniejącym zakładzie lub zbudowanie nowej fabryki pod produkcję nowych podzespołów samochodowych. One w konsekwencji przynoszą polskiej gospodarce kilka tysięcy nowych miejsc pracy oraz lepszą infrastrukturę. Tego życzą sobie nie tylko przedstawiciele branży motoryzacyjnej, co wynika z naszych badań, ale także polski rząd, który dokłada wszelkich starań, żeby przyciągnąć do Polski nowych inwestorów" - powiedział prezes Exact Systems Paweł Gos.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)