Trwa ładowanie...
d1oqq7o

Premier odwiedzi budowę nowoczesnych inwestycji na UMK w Toruniu (komunikat)

...

Share
d1oqq7o

22.10. Warszawa - CIR informuje:

W sobotę, 23 października br., premier Donald Tusk odwiedzi budowę kompleksu uniwersyteckiego Collegium Humanisticum oraz Centrum Optyki Kwantowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Spotka się także ze środowiskiem akademickim.

Łączna powierzchnia Centrum Optyki Kwantowej to prawie 2 tys. m2. Znajdą się tam najnowocześniejsze laboratoria badawcze oraz doskonale wyposażone sale dydaktyczne. Centrum stanie się jednym z największych i najnowocześniejszych w skali kraju ośrodków badań z zakresu optyki kwantowej i spektroskopii. Zakończenie prac przewidziane jest do końca 2010 r. Koszt inwestycji to ok. 25 mln zł, z czego 85 proc. środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostałe 15 proc. z budżetu państwa. Umowę na dofinansowanie podpisano w marcu 2009 r.

W lutym tego roku rozpoczęła się kolejna ważna inwestycja na toruńskim uniwersytecie -budowa kompleksu Collegium Humanisticum. Zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2011 r. Jest to pierwszy etap budowy nowoczesnego kampusu, w którym znajdą się pomieszczenia dydaktyczne i badawcze wszystkich uniwersyteckich kierunków humanistycznych. Dwa pierwsze obiekty będą miały łączną powierzchnię ponad 14 tys. m2, a całe Collegium w przyszłości ma liczyć prawie 100 tys. m2. Umowę na finansowanie pierwszych dwóch modułów: dydaktycznego oraz naukowo-badawczego podpisano w 4 grudnia 2008 r. Koszt dwóch modułów to 77,6 mln zł, z czego 42,3 mln zł stanowią środki europejskie, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2007-2013. Docelowo powstaną 4 takie moduły.

d1oqq7o

W województwie kujawsko-pomorskim, z inicjatywy urzędu marszałkowskiego powstaną także astro-bazy. Będą to nowoczesne, dostępne dla wszystkich małe obserwatoria astronomiczne. Powstaną w 14 miejscowościach woj. kujawsko-pomorskiego. W siedmiu miejscowościach ruszyły już prace budowlane. Budowa jednej inwestycji będzie kosztować ok. 245 tys. zł. Łączna wartość budowy obiektów to 3,43 mln zł. Budynki w raz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstaną dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Kujawsko-Pomorskiego.


Nowoczesnym inwestycjom towarzyszy rządowa reforma nauki, która weszła w życie w październiku 2010 r. Utworzone zostało Narodowe Centrum Nauki, które będzie przeznaczało min. 20 proc. wszystkich grantów na badania początkujących naukowców. Ponadto w październiku 2011 r. wejdzie w życie reforma szkolnictwa wyższego, która zakłada m.in. powstanie Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (dodatkowo finansowanych, wyróżniających się jednostek naukowych), uprości procedurę awansu zawodowego (skrócenie nadania habilitacji z 11 do 4 miesięcy), oraz wdroży przejrzyste procedury konkursowe na stanowiska w uczelniach. Kolejnym działaniem rządu jest zwiększenie nakładów na naukę. W 2009 r. finansowanie wzrosło o 13 proc., a w 2010 r. o 20 proc.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ rda/

d1oqq7o

Podziel się opinią

Share
d1oqq7o
d1oqq7o