Trwa ładowanie...

Premier Orban uderza w fundusze emerytalne

Deputowani rządzącej Węgrami prawicowej partii Fidesz złożyli w parlamencie projekt ustawy wstrzymującej od listopada do końca 2011 r. transfery pieniędzy z państwowego systemu ubezpieczeń społecznych do prywatnych funduszy emerytalnych.

Premier Orban uderza w fundusze emerytalneŹródło: Jupiterimages
d21wrqf
d21wrqf

Całość składki wpłacanej do systemu będzie teraz trafiać do państwowej kasy. Dotychczas fundusze dostawały z tego tytułu 30 mld forintów (426 mln zł) miesięcznie. To może być początek rządowej ofensywy skierowanej przeciwko funduszom emerytalnym. Premier Victor Orban porównał wczoraj strategię inwestycyjną funduszy do działań hazardzistów. Dodał, że tylko państwo jest w stanie zapewnić obywatelom godziwą emeryturę. – Pojawiły się propozycje nacjonalizacji funduszy, ale je odrzuciliśmy. Wybór pozostawiamy ludziom oraz ich zdrowemu rozsądkowi. Jeśli chcą ryzykować część swojej emerytury, niech nie wychodzą z prywatnych funduszy– mówi premier Orban.

Fundusze obawiają się jednak o przyszłość. – Działania podjęte przez premiera są ukrytą nacjonalizacją, przywodzącą na myśl lata 50. – skarży się Ilona Juhasz, przewodnicząca Stowarzyszenia Funduszy Emerytalnych. Obawia się ona, że obecny rząd zniweczy reformę emerytalną podjętą przez poprzednie socjalistyczne gabinety.

W jej wyniku powstał na Węgrzech II filar systemu, czyli prywatne fundusze emerytalne, w których uczestnictwo jest obowiązkowe dla większej części pracujących Węgrów. Rząd Orbana chce, by w przyszłości stało się ono dobrowolne.

Węgierskie władze wzięły się również za poważną reformę podatków. CIT zostanie obniżony w 2011 r. z 19 proc. (najwyższa stawka) do 10 proc. Wprowadzony zostanie również 16-proc. podatek liniowy dla osób fizycznych. Dodatkowymi daninami zostaną obciążone: banki (182 mld forintów w 2011 r.), firmy energetyczne (70 mld forintów co roku, przez trzy lata), spółki telekomunikacyjne (61 mld forintów rocznie) oraz duże sieci sprzedaży detalicznej (30 mld forintów co roku).

d21wrqf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21wrqf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj