Trwa ładowanie...

Premier: pełne oskładkowanie wszystkich umów byłoby ze stratą dla ludzi

Pełne oskładkowanie wszystkich form zatrudnienia byłoby zyskiem dla państwa, ale stratą dla ludzi - ocenił premier Donald Tusk, który w poniedziałek uczestniczy w "Forum dla Rodziny" w Poznaniu.

Premier: pełne oskładkowanie wszystkich umów byłoby ze stratą dla ludziŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
d1qz1n2
d1qz1n2

Premier odpowiadał w ten sposób na pytanie dziennikarzy, jak zachęcić młode kobiety do rodzenia dzieci, skoro wiele z nich pracuje na umowach zlecenia czy o dzieło, od których nieodprowadzane są składki chorobowe, a co za tym idzie nie mają one prawa np. do rocznego urlopu rodzicielskiego.

- Mówimy tak naprawdę o dylemacie, który polega na tym, że państwo może zdecydować - możemy podjąć taką decyzję zgodnie z oczekiwaniami niektórych np. związków zawodowych - i oskładkujemy wszystkie formy zatrudnienia. Ale w naszej ocenie będzie to ze stratą dla ludzi, którzy zdecydowali się na takie, a nie inne formy zatrudnienia - powiedział premier.

- Z punktu widzenia państwa, budżetu państwa oczywiście lepiej byłoby oskładkować, ozusować, opodatkować wszystkie formy wynagrodzeń - dodał Tusk.

- Ale my dobrze wiemy, że z punktu widzenia tych, którzy korzystają z tych - oczywiście kalekich, ułomnych - form zatrudnienia (...) w bardzo wielu wypadkach oznaczałoby to utratę w ogóle miejsca pracy albo wyraźne obniżenie wynagrodzenia - ocenił premier.

d1qz1n2

Podkreślił, że jest on oczywiście za tym, żeby każde wynagrodzenie było formą zabezpieczenia socjalnego, jak przyszła emerytura czy np. możliwości korzystania z urlopu.

- Ale dziesięć razy musimy się jeszcze wspólnie zastanowić nad tym, czy w czasie, kiedy bezrobocie jest tak wysokie, czy to nie jest zbyt ryzykowne dla obywateli. Bo z punktu widzenia państwa byłaby tylko korzyść przy zastosowaniu oskładkowania wszystkich form, ale tak naprawdę chodzi o to, żeby ludzie nie stracili pracy - powiedział Tusk.

Do zasiłku macierzyńskiego mają prawo wszystkie matki, które w trakcie porodu miały opłaconą składkę chorobową. Tym samym mogą z niego skorzystać nie tylko kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale też pracujące w oparciu o umowę zlecenie, które dobrowolnie odprowadzały składkę chorobową do ZUS, a także matki prowadzące własną działalność gospodarczą. Nie ma możliwości uzyskania zasiłku przy umowie o dzieło.

d1qz1n2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qz1n2