Trwa ładowanie...
d2rctsq

Premier Putin pobił rekord prezydenta Putina

Premier Putin pobił rekord
prezydenta Putina w długości trwania telemostu, podczas którego
odpowiadał na pytania Rosjan - zwraca uwagę agencja ITAR-TASS,
zaznaczając, że dialog trwał 3 godziny i 6 minut, a
ubiegłoroczny o minutę krócej.

d2rctsq
d2rctsq

W tym czasie Władimir Putin, który jest teraz też przewodniczącym partii Jedna Rosja, odpowiedział na ponad 70 pytań i próśb z 2 mln, które napłynęły na jego adres, z czego 1,5 mln przez telefon, 600 tys. jako SMS-y, a pozostałe przez internet i podczas bezpośrednich wejść z różnych regionów Rosji.

Putin przyznał, że rosyjską gospodarkę czeka trudny czas (w związku ze światowym kryzysem), na co należy się przygotować "politycznie i moralnie". Zaznaczył, że państwo do przezwyciężenia zjawisk kryzysowych ma rezerwy, które, jak podkreślił, trzeba należycie wykorzystać.

Premier Rosji oświadczył, że dostrzega "pozytywne sygnały" ze strony przyszłej administracji amerykańskiej. Wskazał przy tym na odmowę objęcia przez NATO Ukrainy i Gruzji Planem na rzecz Członkostwa w Sojuszu (tzw. MAP). Podkreślił, że z ust ludzi w otoczeniu Baracka Obamy "słychać, że nie należy psuć stosunków z Rosją", że "należy jeszcze raz zbadać celowość rozmieszczenia" w Polsce i Czechach elementów tarczy antyrakietowej.

Dużo miejsca zajęły sprawy gospodarki w związku ze światowym kryzysem. Putin powiedział, że państwo może objąć udziały w głównych rosyjskich kompaniach, by pomóc im przetrwać kryzys. Podkreślił, że państwo poszukuje różnych sposobów pomocy gospodarce i użyje w tym celu różnych instrumentów.

d2rctsq

Premier radził współobywatelom, by oszczędności trzymali "raczej w rublach". Powiedział, że sprawą osobistą jest wybór waluty oszczędności, lecz "dla tych, którzy mieszkają w Rosji, tu kupują towary i płacą za usługi, rubel pozostaje priorytetową walutą".

Zapewnił, że władze nie dopuszczą do "gwałtownych wahań kursu waluty narodowej, który jednak będzie korygowany w związku z cenami (rosyjskich) tradycyjnych towarów na rynkach światowych: nośników energii, metali, nawozów". Powiedział, że w razie konieczności zostaną wykorzystane rezerwy walut i złota.

Putin wykluczył przeprowadzenie przedterminowych wyborów prezydenckich, a na pytanie o ewentualny powrót na Kreml odpowiedział, że zobaczy się w roku 2012. Zaznaczył, że jego tandem z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem "jest skuteczny".

Spekulacje o możliwości powrotu Putina na Kreml pojawiły się, gdy pod obrady parlamentu trafił projekt poprawek do konstytucji wydłużających kadencję prezydenta i Dumy z czterech do - odpowiednio - sześciu i pięciu lat. Poprawki zostały przyjęte.

Chociaż Putin nie powiedział podczas telemostu nic, co mogłoby uwiarygodnić spekulacje, to, jak pisze agencja Associated Press, zakres pytań, na które zdecydował się odpowiedzieć - od spraw bytowych po kwestie polityki globalnej - zdaje się świadczyć o chęci wykreowania Putina na kogoś, na kim można polegać w ciężkich czasach.

d2rctsq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rctsq