Trwa ładowanie...
d1hi072

Premier: to rozwiązywanie problemów Polaków

Podwyżka płacy minimalnej, wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej oraz wydłużenie o rok obowiązujących zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury - to główne ustalenia podpisanego w Warszawie porozumienia między rządem i NSZZ "Solidarność".

d1hi072
d1hi072

Podpisali je premier Jarosław Kaczyński oraz przewodniczący "S" Janusz Śniadek. Porozumienie dotyczy realizacji postulatów związku, które przedstawił utworzony w czerwcu Krajowy Sztab Protestacyjny, powołany przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność".

_ Polityka rządu jest nastawiona na to, by łączyć szybki rozwój gospodarczy Polski z rozwiązywaniem problemów socjalnych, problemów pracowniczych _ - podkreślił premier po podpisaniu porozumienia.

_ Tylko tego rodzaju połączenie wzrostu i rozwiązywania tych problemów daje rzeczywisty rozwój i postęp społeczny, daje rozwiązywanie problemów Polaków _ - powiedział premier J. Kaczyński.

Jak dodał, podpisanie tego porozumienia poprzedziły trudne negocjacje.
_ To jest porozumienie, które stanowi bardzo poważny krok w kierunku rozwiązywania tych problemów _ - podkreślił premier. Zaznaczył, że "Solidarność" jest głównym partnerem rządu.

d1hi072

Natomiast Śniadek powiedział, że sierpień to "znakomity" miesiąc do podpisywania porozumień, nawiązując tym samym do podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 r. Podkreślił, że przewodnie hasło porozumień gdańskich to: "wolności i chleba".
_ Mamy wolną Polskę (...) Do spełnienia pozostaje część socjalna, oczekiwanie Polaków aby dorównać rozwiniętym krajom w poziomie życia i standardach socjalnych _ - mówił przewodniczący "S".

W opinii wicepremiera Przemysława Gosiewskiego wydłużenie o rok obowiązywania zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury będzie kosztować około 900 mln zł.

_ Prawdopodobny koszt tego przesunięcia (przedłużenia zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury-PAP) to 900 mln zł _ - powiedział wicepremier Przemysław Gosiewski w programie "Bilans" w telewizji TVN24. Porozumienie zakłada m.in. podniesienie płacy minimalnej od stycznia 2008 r. do 1126 zł brutto, wydłużenie o rok obecnie obowiązujących przepisów o wcześniejszych emeryturach i przedstawienie do końca przyszłego roku projektu dotyczącego emerytur pomostowych oraz skierowanie ustawy dotyczącej wynagrodzeń w służbie zdrowia na szybką ścieżkę legislacyjną.

Zgodnie z porozumieniem rząd przyjmie rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2008 r., na podstawie którego od 1 stycznia 2008 r. płaca minimalna będzie wynosić 1.126 zł, co stanowi 40 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2008 r.

d1hi072

"Jednocześnie w drodze dialogu z partnerami społecznymi Rząd RP deklaruje wolę systematycznego podnoszenia płacy minimalnej tak, aby w 2010 r. mogła ona stanowić 50 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów pochodnych wynikających z wysokości płacy minimalnej" - napisano w komunikacie po podpisaniu porozumienia.

Zgodnie z umową wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosną w 2008 r. w stosunku do roku bieżącego o 9,3 proc.

"Wzrost ten łącznie uwzględni wskaźnik wzrostu płac w sferze budżetowej i wzrost płac wynikający z redukcji składki rentowej od lipca 2007 r. i stycznia 2008 roku" - napisano.

Ponadto zgodnie z porozumieniem rząd wystąpi z inicjatywą ustawodawczą mającą na celu uchylenie od 1.1.2009 roku ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców.

d1hi072

"Jednocześnie w 2008 r. Rząd RP deklaruje podniesienie wysokości wskaźnika kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców" - napisano.

Rząd ma również przedłożyć projekt ustawy przedłużający obowiązywanie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących wcześniejszych emerytur do dnia 31.12.2008 r.

Porozumienie zakłada, że rząd wystąpi w trybie pilnym z inicjatywą ustawodawczą gwarantującą wzrost płac w najbliższych latach dla wszystkich grup zawodowych w ochronie zdrowia.

d1hi072
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hi072