Trwa ładowanie...

Premier Włoch znów upomniał się o prawo Polski

Premier Włoch Mario Monti po raz kolejny w tych dniach upomniał się o prawo Polski do udziału w dyskusji na temat sytuacji w strefie euro. Szef rządu mówił o tym w piątek w wywiadzie dla telewizji RAI.

Share
Premier Włoch znów upomniał się o prawo Polski
Źródło: AFP, fot: Thierry Monasse
d308zz1

Tuż przed poniedziałkowym szczytem UE w Brukseli profesor Monti odnosząc się do unijnej polityki walki z kryzysem w strefie euro powiedział: - Uważam, że konieczny jest dialog z Niemcami i Francją, ale także z krajami, którym wyrządzilibyśmy krzywdę uważając je za zewnętrzne w tej grze, czyli Wielką Brytanią i Polską.

W środę w senacie, niespełna tydzień po rzymskich rozmowach z premierem Donaldem Tuskiem, Monti oświadczył zaś, że Włochy opowiadają się za udziałem krajów spoza strefy euro w szczytach szefów państw i rządów eurolandu.

W wywiadzie dla telewizji publicznej premier Monti zapewnił też, że "ze spokojem dystansuje się" od decyzji agencji Fitch o obniżeniu ratingu Włoch. Stwierdził, że piątkowa decyzja agencji nie jest "czymś szczególnie nowym". Przyznał, że byłoby mu przykro, gdyby "potępiono politykę" jego gabinetu. - Ale to na szczęście nie ma miejsca - dodał.

d308zz1

Premier stwierdził także, że odbywające się we Włoszech strajki przeciwko polityce liberalizacji nie są wyrazem protestu obywateli, ale grup zawodowych. - Postaramy się je przekonać - zadeklarował.

Mario Monti uznał, że dziennik "Financial Times" przesadził wyrażając opinię, że dzięki swej popieranej w całej Unii polityce antykryzysowej "dźwiga Europę na swych barkach".

- Moim zadaniem, jest po prostu to, by pozwolić Włochom odgrywać w pełni swą rolę - powiedział premier.

d308zz1

Podziel się opinią

Share
d308zz1
d308zz1