Trwa ładowanie...
dqcrso3
13-10-2015 17:35

Prezes Fundacji Orange: potrzebujemy zaawansowanych umiejętności cyfrowych

Obecnie nie wystarczy umiejętność przeglądania stron internetowych, aby mówić o kompetencjach cyfrowych, potrzebujemy wiedzy o podstawach programowania, umiejętności łączenie różnych mediów cyfrowych - powiedziała nowa prezes Fundacji Orange Ewa Krupa.

Share
dqcrso3

W związku ze swoim 10-leciem Fundacja Orange rozpoczęła we wtorek kampanię "Świat #w10lat", której celem jest pobudzenie debaty na temat wpływu nowoczesnych technologii na społeczne potrzeby. Na stronie www.w10lat.pl zebrano dane i ciekawostki pokazujące tempo rozwoju wybranych aspektów cyfryzacji w ostatniej dekadzie.

Krupa zwróciła uwagę, że - gdy 10 lat temu fundacja rozpoczynała działalność - jedynie 16 proc. Polaków było w zasięgu szerokopasmowego internetu, a ok. 28 proc. miało dostęp do sieci. Jak wskazała, obecnie trzy czwarte Polaków ma dostęp do sieci.

Zdaniem prezes wtedy głównym celem fundacji było zapewnienie dostępu do sieci. Obecnie to przede wszystkim podnoszenie umiejętności cyfrowych. "Kluczowe wyzwanie, jakie przed nami obecnie stoi to wyposażenie Polaków w odpowiednie umiejętności cyfrowe, by z nowych technologii mogli korzystać z korzyścią dla siebie, społeczności, w której żyją, ale także, żeby mogli się dzięki nim lepiej rozwijać i uczyć" - powiedziała Krupa.

Podkreśliła, że szczególnie ważnym zadaniem, jakie fundacja chce realizować, jest podnoszenie umiejętności cyfrowych najmłodszych Polaków.

dqcrso3

"Największym wyzwaniem jest wyposażenie najmłodszego pokolenia w zaawansowane umiejętności korzystania z nowych technologii. To nie chodzi o sprawność czy biegłość w korzystaniu z internetu, biegłość przechodzeniu przez kolejne poziomy gry" - wskazała Kurpa. Dodała, że chodzi uczenie podstaw programowania, umiejętności funkcjonalnego korzystania z różnych mediów w sieci.

Z danych Unii Europejskiej wynika, że 60 proc. dzieci, które obecnie rozpoczynają naukę, będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją, ale - jak uważa Krupa - "na pewno część z nich będzie związana z nowymi technologiami".

Podkreśliła, że podnoszenie zaawansowanych umiejętności cyfrowych dotyczy wszystkich internautów. "W Polsce mamy bardzo duży problem z zaawansowanymi kompetencjami cyfrowymi. Jesteśmy niestety pod tym względem w dole Unii Europejskiej, dlatego tak bardzo ważna jest edukacja" - powiedziała Krupa.

W ramach kampanii "Świat #w10lat" internauci mogą wziąć udział w konkursie połączonym z charytatywną akcją na www.w10lat.pl/konkurs. Wystarczy do 13 listopada przesłać zdjęcie, które nawiązuje do zmiany #w10lat i kreatywnie przerobić je przy pomocy aplikacji. Autorzy najciekawszych prac mogą wygrać tablet. Dodatkowo, za każde 100 zgłoszeń Fundacja zorganizuje jeden warsztat druku 3D dla dzieci z małych miast i wsi we współpracy z Fala Trójmiasto. Żółta furgonetka mobilnego FabLab'u wypełniona nowoczesnymi technologiami odwiedzi wybrane lokalizacje w Polsce.

PAP Technologie jest patronem medialnym kampanii "Świat #w10lat".

dqcrso3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqcrso3
dqcrso3