Trwa ładowanie...
d1u3d7y
d1u3d7y
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezes Fundacji Orange: potrzebujemy zaawansowanych umiejętności cyfrowych

Obecnie nie wystarczy umiejętność przeglądania stron internetowych, aby mówić o kompetencjach cyfrowych, potrzebujemy wiedzy o podstawach programowania, umiejętności łączenie różnych mediów cyfrowych - powiedziała nowa prezes Fundacji Orange Ewa Krupa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1u3d7y

W związku ze swoim 10-leciem Fundacja Orange rozpoczęła we wtorek kampanię "Świat #w10lat", której celem jest pobudzenie debaty na temat wpływu nowoczesnych technologii na społeczne potrzeby. Na stronie www.w10lat.pl zebrano dane i ciekawostki pokazujące tempo rozwoju wybranych aspektów cyfryzacji w ostatniej dekadzie.

Krupa zwróciła uwagę, że - gdy 10 lat temu fundacja rozpoczynała działalność - jedynie 16 proc. Polaków było w zasięgu szerokopasmowego internetu, a ok. 28 proc. miało dostęp do sieci. Jak wskazała, obecnie trzy czwarte Polaków ma dostęp do sieci.

Zdaniem prezes wtedy głównym celem fundacji było zapewnienie dostępu do sieci. Obecnie to przede wszystkim podnoszenie umiejętności cyfrowych. "Kluczowe wyzwanie, jakie przed nami obecnie stoi to wyposażenie Polaków w odpowiednie umiejętności cyfrowe, by z nowych technologii mogli korzystać z korzyścią dla siebie, społeczności, w której żyją, ale także, żeby mogli się dzięki nim lepiej rozwijać i uczyć" - powiedziała Krupa.

d1u3d7y

Podkreśliła, że szczególnie ważnym zadaniem, jakie fundacja chce realizować, jest podnoszenie umiejętności cyfrowych najmłodszych Polaków.

"Największym wyzwaniem jest wyposażenie najmłodszego pokolenia w zaawansowane umiejętności korzystania z nowych technologii. To nie chodzi o sprawność czy biegłość w korzystaniu z internetu, biegłość przechodzeniu przez kolejne poziomy gry" - wskazała Kurpa. Dodała, że chodzi uczenie podstaw programowania, umiejętności funkcjonalnego korzystania z różnych mediów w sieci.

Z danych Unii Europejskiej wynika, że 60 proc. dzieci, które obecnie rozpoczynają naukę, będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją, ale - jak uważa Krupa - "na pewno część z nich będzie związana z nowymi technologiami".

Podkreśliła, że podnoszenie zaawansowanych umiejętności cyfrowych dotyczy wszystkich internautów. "W Polsce mamy bardzo duży problem z zaawansowanymi kompetencjami cyfrowymi. Jesteśmy niestety pod tym względem w dole Unii Europejskiej, dlatego tak bardzo ważna jest edukacja" - powiedziała Krupa.

d1u3d7y

W ramach kampanii "Świat #w10lat" internauci mogą wziąć udział w konkursie połączonym z charytatywną akcją na www.w10lat.pl/konkurs. Wystarczy do 13 listopada przesłać zdjęcie, które nawiązuje do zmiany #w10lat i kreatywnie przerobić je przy pomocy aplikacji. Autorzy najciekawszych prac mogą wygrać tablet. Dodatkowo, za każde 100 zgłoszeń Fundacja zorganizuje jeden warsztat druku 3D dla dzieci z małych miast i wsi we współpracy z Fala Trójmiasto. Żółta furgonetka mobilnego FabLab'u wypełniona nowoczesnymi technologiami odwiedzi wybrane lokalizacje w Polsce.

PAP Technologie jest patronem medialnym kampanii "Świat #w10lat".

d1u3d7y

Podziel się opinią

Share

d1u3d7y

d1u3d7y