Trwa ładowanie...
d2jdt5z
d2jdt5z

Prezes PSE: ryzyko niedoborów mocy pod kontrolą

Na skutek szeregu działań, ryzyko niedoborów mocy w latach 2016-17 jest już pod kontrolą - ocenił prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak podczas debaty "Jak skutecznie zarządzać popytem na energię" w Centrum Prasowym PAP.
Share
d2jdt5z

"Dzięki aktywnemu zarządzaniu popytem, stworzeniu tzw. zimnej rezerwy operacyjnej mocy, połączeniu z Litwą, które powstaje zgodnie z planem, powinno się udać przetrwać okres zwiększonego ryzyka niedoborów mocy - powiedział Majchrzak.

Uczestnicy debaty rozmawiają o tym, na ile realna jest groźba wystąpienia deficytu mocy w najbliższych latach, a w tym kontekście o roli i znaczeniu mechanizmu redukcji zapotrzebowania na pobór mocy. Oceniają, w jakim stopniu mechanizm ten może skutecznie zapobiec zagrożeniu. Z prognoz Ministerstwa Gospodarki wynika bowiem, że w latach 2016-17 możliwy jest deficyt mocy w okresach największego (szczytowego) zapotrzebowania na energię elektryczną.

Prezes PSE poinformował, że spółka rozstrzygnęła kolejny przetarg na usługę, polegającą na zmniejszeniu zużycia na żądanie (DSR), dzięki czemu potencjał tego działania sięgnie już 150 MW w skali kraju. "Po kilkadziesiąt MW, które mamy już dziś kilkakrotnie sięgaliśmy i to w oparciu o kontrakt, a nie przymusowo - podkreślił prezes PSE.

Debatę można śledzić online na stronach www.pap.pl. i www.centrumprasowe.pap.pl

d2jdt5z

Podziel się opinią

Share
d2jdt5z
d2jdt5z