Trwa ładowanie...
d1h0gwc
emerytura

Prezydent: jest istotne, by Polacy mogli świadomie decydować ws. emerytur

To istotne, by Polacy mogli świadomie podejmować decyzję ws. przyszłych emerytur - uważa prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent pod koniec stycznia złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. OFE.

Share
d1h0gwc

Komorowski powiedział we wtorkowej rozmowie z dziennikarzami, że obywatele powinni mieć informacje o systemie emerytalnym. Dlatego skierowałem wniosek do Trybunału Konstytucyjnego - dodał.

Prezydent wyraził również przekonanie, iż sędziowie TK orientują się, że od zbadania jego wniosku "może zależeć bardzo wiele".

Prezydent podpisał ustawę o zmianach w OFE, ale skierował w trybie następczym wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy jej przepisy są zgodne z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Prezydencki minister Krzysztof H. Łaszkiewicz podkreślił, że prezydent - kierując wniosek do TK - kierował się m.in. wątpliwościami świata prawniczego w kwestii OFE. "Prezydent podpisał ustawę również ze względu na bezpieczeństwo finansowe państwa, ale nie pozostawił całkowicie +poza+ wątpliwości tych środowisk prawniczych, które uznawały, że jednak jest naruszona w jakiś sposób ustawa zasadnicza" - tłumaczył Łaszkiewicz w rozmowie z dziennikarzami.

d1h0gwc

Zaznaczył jednocześnie, że prezydent nie ma możliwości ustalania terminu czy wskazywania Trybunałowi Konstytucyjnemu, kiedy ma wniosek rozpatrzyć. "To już jest w tej chwili w rękach Trybunału" - wskazał.

Łaszkiewicz pytany, co nie podobało się prezydentowi, odparł: "Przede wszystkim dwie kwestie - kwestia ograniczenia działalności gospodarczej, m.in. przewijająca się w nakazie takich a nie innych inwestycji. To powoduje, że dla ubezpieczonych w OFE, OFE staje się bardziej ryzykownym funduszem, bo zdecydowana większość będzie inwestowana w akcje, a - jak wiemy - są bessy, są hossy, różnie to jest. Natomiast dotychczasowa równowaga dotycząca obligacji dawała większe poczucie pewności i mniejsze ryzyko".

Dodał, że wątpliwości prezydenta budziła również kwestia zakazu reklamy. "Reklama jest pewną wypowiedzią. Konstytucja stanowi o tym, iż każdy ma prawo wypowiadania swych poglądów" - zwrócił uwagę minister.

Znowelizowana ustawa o zmianach w systemie emerytalnym wprowadziła możliwość wyboru, czy część składki emerytalnej ma być nadal przekazywana do OFE, czy też jej całość ma trafiać do ZUS. Po zmianie fundusze nie mogą już inwestować w obligacje i inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Środki dotychczas zgromadzone w tych instrumentach przeniesiono do ZUS.

Od wtorku niemal 14 mln Polaków może zdecydować, gdzie chcą odkładać na emeryturę - czy wyłącznie w ZUS, czy również w OFE. Jeśli wybierzemy ZUS, to o swojej decyzji nie musimy nikogo informować. Wybór drugiego wariantu wymaga złożenia odpowiedniego wniosku.

d1h0gwc

Podziel się opinią

Share
d1h0gwc
d1h0gwc