Trwa ładowanie...

Prezydent podpisał nowelę ustawy o poręczeniach i gwarancjach

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy, dzięki której pieniądze z rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych państwa będzie można przeznaczyć na finansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Share
Prezydent podpisał nowelę ustawy o poręczeniach i gwarancjach
Źródło: IAN LANGSDON / POOL / AFP
d2b6gec

Nowelizację ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne Sejm przyjął na początku grudnia. Nowela umożliwi ponadto przeznaczanie pieniędzy z rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych państwa na cele związane z zarządzaniem długiem publicznym.

Według resortu finansów celem ustawy jest zmniejszenie i obniżenie kosztów obsługi długu oraz emisji obligacji skarbowych.

d2b6gec

Zmiana ma umożliwić efektywne wykorzystanie wolnych środków zgromadzonych w sektorze publicznym. "Możliwość korzystania z aktywów finansowych znajdujących się na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych przyczyni się do przejściowego zmniejszenia poziomu potrzeb pożyczkowych budżetu państwa" - wyjaśniało wcześniej Centrum Informacyjne Rządu.

Wykorzystanie tych pieniędzy - zdaniem CIR - nie spowoduje zakłóceń w realizacji zobowiązań z tytułu poręczeń i gwarancji udzielanych przez Skarb Państwa oraz w dochodzeniu wierzytelności.

Nowela ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

d2b6gec

Podziel się opinią

Share
d2b6gec
d2b6gec