Trwa ładowanie...
d42ccey

Prezydent podpisał nowelę ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze

Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo
upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w
sprawach cywilnych. Regulacja wprowadza tzw. upadłość konsumencką -
podała Kancelaria Prezydenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent podpisał nowelę ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze
(PAP)
d42ccey

Nowe przepisy wprowadzają możliwość upadłości konsumenckiej wobec osób fizycznych, które nie są przedsiębiorcami. Projekt ustawy został przyjęty przez rząd w lipcu br.

Z upadłości konsumenckiej będzie można skorzystać raz na 10 lat, w przypadku, gdy zadłużenie powstało z przyczyn niezależnych od dłużnika, np. na skutek zdarzeń losowych (przewlekłe choroby, wypadki, niezawiniona utrata pracy).

O ogłoszeniu upadłości konsumenckiej będzie decydował sąd. Sąd będzie także orzekał o planie spłat wierzytelności. Okres ten nie powinien przekroczyć pięciu lat, może jednak zostać przedłużony o dwa lata.

d42ccey

W okresie spłat dłużnik nie będzie mógł robić zakupów z odroczonym terminem płatności lub na raty.

Sąd będzie mógł zwiększyć zakres spłat dłużnika w razie poprawy jego sytuacji materialnej. Chodzi o przypadki nadzwyczajne, na przykład otrzymanie darowizny, spadku czy wygranej w grach losowych.

Zgodnie z projektem, koszty postępowania upadłościowego dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będą niższe niż w przypadku przedsiębiorców. Opłata za wszczęcie postępowania wyniesie 200 zł.

d42ccey

Podziel się opinią

Share
d42ccey
d42ccey