Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy

Wydłużenie urlopu macierzyńskiego o dwa
tygodnie oraz zwolnienie pracowników z obowiązku odpracowania
jednego z dni świątecznych, jeżeli w tygodniu wypadają dwa święta
w dni inne niż niedziela - zakłada podpisana przez
prezydenta Lecha Kaczyńskiego nowelizacja Kodeksu pracy.

Według nowych przepisów, urlop macierzyński zostanie wydłużony o dwa tygodnie: urlop ma wynosić przy pierwszym dziecku - 18 tygodni (dotychczas 16 tygodni), przy każdym następnym - 20 tygodni (dotychczas 18). W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu urlop macierzyński wynosić ma 28 tygodni (dotychczas 26). Ponadto rodzice zastępczy, którzy przyjęli na wychowanie dziecko do 7. roku życia, będą mieli prawo do urlopu macierzyńskiego. W noweli podniesiono wiek dziecka z 1 roku na 7 lat.

Przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego mają wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Ponadto nowelizacja znosi obowiązek odpracowywania jednego ze świąt, jeżeli w jednym tygodniu wypadają dwa dni świąteczne. Obecnie - zgodnie z Kodeksem pracy - gdy w jednym tygodniu występują dwa dni świąt w dniach innych niż wolne od pracy, wymiar czasu pracy obniżany jest tylko o jeden dzień, zaś drugi należy odpracować. W praktyce może to dotyczyć dwóch dni w maju (1 i 3) oraz w grudniu (25 i 26).

Znowelizowany kodeks pracy przewiduje także zmianę dotyczącą ustalania urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych przez część miesiąca lub w niepełnym wymiarze. Niepełny miesiąc pracy przy przyznawaniu urlopu będzie zaokrąglony w górę do pełnego miesiąca. Przy ustalaniu proporcjonalnego wymiaru urlopu w przypadku zmiany miejsca pracy, niepełny dzień urlopu zaokrąglony zostanie w górę do pełnego dnia.

Przepisy dotyczące dni wolnych i urlopów mają wejść w życie 30 listopada, więc już w tym roku, gdy święta Bożego Narodzenia wypadają w poniedziałek i wtorek, pracownicy nie będą musieli odpracować jednego z tych dni.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)