Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ARiMR

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - podała Kancelaria Prezydenta. Zgodnie z nowelą Agencja będzie się mogła domagać zwrotu środków nienależnie pobranych przez spadkobierców rolnika.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ARiMR
Źródło zdjęć: © Fotolia | photosg

"Celem ustawy jest wskazanie podstawy prawnej do ustalania w drodze decyzji administracyjnych kwoty nienależnie lub nadmiernie pobranych środków publicznych przez osoby niebędące beneficjentami pomocy pochodzącej z funduszy Unii Europejskiej albo krajowych, przeznaczonych na współfinansowanie wydatków realizowanych z funduszy Unii Europejskiej lub finansowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa" - wskazano w czwartkowym komunikacie prezydenckiej kancelarii.

Zgodnie z orzeczeniem sądów administracyjnych sprawy dotyczące zwrotu takich płatności nie mogą być załatwiane w ramach trybu prawa administracyjnego. Dochodzenie przez Agencję zwrotu dopłat może odbywać się na podstawie przepisów prawa cywilnego dotyczących bezpośredniego wzbogacenia i zwrotu świadczenia nienależnego.

Chodzi o skrócenie czasu oczekiwania, bowiem jest on znacznie dłuższy w procesie cywilnym niż w administracyjnym. Poza tym ARiMR ponosi dużo większe koszty związane z dochodzeniem swoich roszczeń.

"Zdaniem ustawodawcy, większa skuteczność drogi administracyjnej, krótszy czas oczekiwania na rozstrzygnięcie w procedurze administracyjnej oraz niższe koszty postępowania uzasadniają ściąganie przedmiotowych należności na podstawie decyzji administracyjnej" - wskazano w komunikacie.

Dodano, że nowe przepisy wydłużają też termin płatności należności ustalonych decyzją o nienależnie lub nadmiernie pobranych środkach publicznych z 14 do 60 dni.

W latach 2008-2013 z tytułu bezprawnego pobrania płatności z dopłat bezpośrednich oraz dopłat z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach (tzw. ONW) przeprowadzono 657 postępowań administracyjnych na kwotę ponad 1,6 mln zł, koszty opłat sądowych wyniosły przeszło 83 tys. zł.

Ustawa ma wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło artykułu:PAP
rolnicyarimrżywność i rolnictwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)