Prezydent podpisał ustawę likwidującą Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która zakłada likwidację Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych (FRIK) - podała Kancelaria Prezydenta. FRIK zostanie zlikwidowany ze względu na niewielkie zainteresowanie samorządów wsparciem z tego funduszu.

Prezydent podpisał ustawę likwidującą Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

14.10.2013 | aktual.: 14.10.2013 12:38

Środki pozostające w dyspozycji ok. 51,9 mln zł trafią do budżetu państwa. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie musiał przekazać te pieniądze w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy. Pieniądze uwzględniono w projekcie ustawy budżetowej na 2014 r. w rezerwie celowej na dofinansowanie zadań własnych samorządu terytorialnego.

FRIK od 2004 r. wspiera jednostki samorządu terytorialnego w realizacji projektów inwestycji komunalnych, które są współfinansowane ze środków unijnych i innych funduszy zagranicznych. Pieniądze z Funduszu przeznaczane są na preferencyjne kredyty udzielane przez BGK m.in. gminom i powiatom na sfinansowanie kosztów przygotowania dokumentacji projektowej inwestycji komunalnych.

Ze względu na niewielkie zainteresowanie samorządów wsparciem z FRIK, w czwartym kwartale 2012 roku nie wpłynął do BGK żaden wniosek o kredyt, rząd zdecydował o jego rozwiązaniu. Obecnie istnieje możliwość pozyskania tańszego sfinansowania dokumentacji projektowej inwestycji komunalnych z banków komercyjnych. Wsparcie można również uzyskać w postaci pomocy bezzwrotnej w ramach programu Pomoc Techniczna.

Likwidacja FRIK nie będzie miała wpływu na projekty komunalne już wspierane środkami z Funduszu. BGK będzie prowadził obsługę udzielonych kredytów do czasu ich spłaty. Wnioski o udzielenie kredytów, które wpłyną do BGK po dniu ogłoszenia ustawy, nie będą przez bank rozpatrywane. Z kolei decyzje dotyczące wniosków, które wpłyną do dnia ogłoszenia ustawy, BGK podejmie najpóźniej do dnia jej wejścia w życie.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 31 dni od dnia ogłoszenia. Wyjątkiem są przepisy dotyczące terminu składania wniosków o udzielenie kredytu z likwidowanego funduszu oraz terminu na podjęcie przez BGK decyzji w sprawie udzielenia kredytów. Te przepisy wejdą w życie w dniu następnym po dniu ogłoszenia ustawy.

Źródło artykułu:PAP
gminaprezydentsamorząd
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)