Prezydent podpisał ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych. Dzięki niej ponad 200 obecnie wymaganych zaświadczeń zastąpią oświadczenia. Według prezydenta firmy i obywatele zaoszczędzą na tym ponad 6 mld zł.

Prezydent podpisał ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Jacek Turczyk

20.04.2011 | aktual.: 20.04.2011 16:43

Prezydent podpisał ustawę w Urzędzie Skarbowym Warszawa-Mokotów. Według Komorowskiego ustawa jest zapowiedzią kolejnych działań zmierzających do uproszczenia innych procedur, ważnych z punktu widzenia zarówno przedsiębiorców, jak i obywateli.

- Oceniam tę ustawę jako bardzo ważny i zdecydowanie postawiony krok w dobrą stronę. Ta ustawa oznacza, że urzędy skarbowe i inne instytucje państwowe będą mogły wydawać o 8 mln mniej zaświadczeń - powiedział prezydent. Dodał, że dokumenty te są często udręką dla ludzi, którzy chcą podjąć własną działalność gospodarczą albo załatwić jakiekolwiek sprawy urzędowe.

Zdaniem Komorowskiego dzięki zmianom w kieszeniach obywateli zostanie "bardzo poważna kwota" - ponad 6 mld zł zaoszczędzi ok. 1 mln przedsiębiorców i ok. 5 mln osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. - Tyle zostanie w kieszeniach obywateli ze względu na uproszczenie procedur, zastąpienie w wielu wypadkach zaświadczeń oświadczeniami. (...) Liczę także, że następny projekt ustawy przygotowywany przez rząd jako ustawy deregulacyjnej ujrzy światło dzienne jak najszybciej - powiedział prezydent (Ministerstwo Gospodarki prowadzi prace nad projektem ustawy deregulacyjnej-bis - PAP).

Ponadto Komorowski zaapelował do wszystkich podatników, by rozliczając się z fiskusem za 2010 r. (termin mija 2 maja 2011 r. - PAP), przekazywali 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
- Trzeba z tej wielkiej szansy skorzystać. (...) Zachęcam do tego - mówił prezydent.

Celem zaproponowanej przez rząd ustawy, nad którą w Sejmie pracowała komisja Przyjazne Państwo, jest ograniczenie biurokracji, zmniejszenie kosztów działalności gospodarczej, redukcja zezwoleń, rejestrów, licencji i upoważnień oraz ograniczenie sprawozdawczości. Zmiany mają też ułatwić dostęp do wykonywania tzw. wolnych zawodów.

Według nowych zasad będzie można złożyć oświadczenia np. przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne: o dochodach, o uczęszczaniu dziecka do szkoły lub na studia, o braku propozycji zatrudnienia dla osoby ubiegającej się o dodatek, o wielkości gospodarstwa rolnego.

Również w wielu przypadkach, gdzie dotychczas wymagane było zaświadczenie o niekaralności, wystarczy oświadczenie.

Wszystkie oświadczenia mają zawierać zapis, że składający je jest świadom odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Ustawa przewiduje też m.in. rozszerzenie możliwości przekształcania działalności gospodarczej osób fizycznych w spółki, obniża z obecnych 10 proc. przychodów do 3 proc. maksymalną wysokość kar nakładanych na firmy za czyn zabroniony, popełniony przez osobę fizyczną, która działała w jej imieniu.

Zamiast zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS wystarczy tylko numer rejestrów. Urzędy nie będą mogły domagać się od przedsiębiorców okazywania zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która 1 lipca 2011 r. zastąpi ewidencję działalności prowadzoną w gminach.

Ustawa znosi obowiązek składania oświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Zrezygnowano także z wymogu poświadczenia niekaralności, gdy organ administracyjny może sam pozyskać informacje na ten temat. Wprowadzona ma być możliwość składania kopii świadectw, dyplomów, aktów stanu cywilnego zamiast ich oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów. Dzięki ustawie zlikwidowanych zostanie także część licencji i zezwoleń.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2011 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)