Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji zmian w konwencji podatkowej z Koreą Płd.
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji zmian w polsko-koreańskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania. Zmiany przewidują m.in. szerszą współpracę organów fiskusa obu państw.
Konwencję podpisano w Seulu w 1991 r., a protokół zmieniający ją 22 października 2013 r.
Jak wskazała Kancelaria Prezydenta we wtorkowym komunikacie, dotychczas obowiązująca Konwencja nie odpowiadała w pełni współczesnym standardom wynikającym z Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatków od dochodu i majątku, przede wszystkim w odniesieniu do kwestii wymiany informacji podatkowych. "Protokół o zmianie Konwencji polsko-koreańskiej zawiera rozwiązania dostosowujące przepisy tej Konwencji do wspomnianej, obecnie obowiązującej, modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku w odniesieniu m.in. do stosowanych definicji, ogólnych zasad interpretacji określeń Umowy, przepisów dotyczących szacowania zysków przedsiębiorstw itp." - stwierdzono.
Protokół przewiduje zmiany w opodatkowaniu należności licencyjnych. Wprowadza stawkę 5-proc. podatku pobieranego u źródła (czyli podatnikiem jest podmiot, który otrzymuje wynagrodzenie - PAP), podczas gdy dotychczasowa Konwencja przewiduje stawkę 10 proc. Należności licencyjne mają objąć licencje do programów komputerowych.
Zmiany zakładają też m.in. rozszerzenie klauzuli wymiany informacji podatkowej. Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy będzie to "ważne narzędzie dla organów podatkowych w zakresie uzyskiwania informacji niezbędnych do prawidłowego określania podstawy opodatkowania, co będzie miało pozytywny wpływ na skuteczność weryfikacji deklarowanych podatków".
Protokół rozszerza też listę instytucji prowadzących działalność polegająca na udzielaniu lub gwarantowaniu pożyczek, zarówno po stronie koreańskiej - na jej prośbę, jak i na zasadzie zachowania wzajemności - po stronie polskiej. W Polsce będą to: Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).
Zmianie uległy przepisy Konwencji odnoszące się do opodatkowania pracy najemnej i zwolnienia od podatku związanego z długością pobytu w danym państwie w trakcie roku podatkowego. W Protokole postanowiono, że okres ten - wynoszący 183 dni - nie może być przekroczony w każdym dwunastomiesięcznym okresie rozpoczynającym lub kończącym się w danym roku podatkowym.