Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą tzw. sprzedaż bezpośrednią (opis)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek w Zastawnie (woj. warmińsko-mazurskie) nowelę ustawy o podatku PIT, która dotyczy tzw. sprzedaży bezpośredniej, czyli możliwości sprzedawania przez rolników i członków ich rodzin produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców.

05.05.2015 13:15

Uchwalona przez Sejm w kwietniu nowela daje możliwość sprzedaży przez rolników i członków ich rodzin produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców, bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Dotychczas rolnicy nie mogli legalnie sprzedawać przetworzonej żywności, np. serów, kiełbas czy dżemów.

Prezydent podpisał nowelizację podczas wizyty w Zastawnie koło Elbląga, w gospodarstwie agroturystycznym, które jest farmą ekologiczną.

Jak podkreślił Komorowski, nowela "daje nowe szanse, istotne przede wszystkim z punktu widzenia mniejszych gospodarstw rolnych". "Ta ustawa jest kamieniem milowym do uzyskania możliwości, jakie mają rolnicy w wyżej rozwiniętych krajach Europy Zachodniej, gdzie podziwiamy współtworzenie kultury kulinarnej, która wzbogaca wartości poszczególnych regionów i miejscowości" - ocenił Komorowski.

Chodzi o to - mówił prezydent - by ułatwić rolnikom sprzedaż bezpośrednią, tak by "miała ona charakter działania legalnego i pożądanego". Komorowski wyraził nadzieję, że "to zachęci wiele osób do działania zgodnego z przepisami i z korzyścią dla siebie".

"Jestem przekonany, że będą potrzebne dalsze działania, rozstrzygnięcia na poziomie Ministerstwa Zdrowia; odpowiednie rozporządzenie, które pozwoliłoby wzbogacić tę ofertę w zakresie sprzedaży bezpośredniej własnych produktów wytworzonych w gospodarstwie m.in. o przetworzoną kapustę" - dodał prezydent. W jego ocenie, "na pewno wielkim wyzwaniem będą produkty mięsne (...) ale absolutnie warte podjęcia, tak jak to zostało rozwiązane w krajach Europy Zachodniej z korzyścią dla rolników producentów i korzyścią dla klientów".

"To jest szansa na wyjątkowo smaczną żywność i wybieranie tego, co odpowiada najlepiej ludzkim gustom i przyzwyczajeniom" - uważa Komorowski.

Zdaniem prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza, podpisana we wtorek ustawa "daje szansę zwłaszcza gospodarstwom mniejszym, które mają dużo siły roboczej własnej do przetwarzania różnych produktów i sprzedawania bezpośrednio, czy to na rynku, czy w gospodarstwie, pomijając pośredników".

"Dziś rolnik będzie miał prawo, bez żadnych obaw ze strony różnych służb czy urzędów skarbowych, prowadzenia tej sprzedaży. Rolnik musi zgłosić działalność w urzędzie skarbowym, będzie prowadził książkę sprzedaży, a wartość sprzedaży bezpośredniej nie może przekroczyć 150 tys. euro. Od tej działalności będzie płacił 2 proc. podatek nie wychodząc z ubezpieczenia KRUS" - wyjaśnił Szmulewicz.

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej zostały przygotowane przez senatorów w połowie 2013 r. Ich intencją była chęć aktywizacji mieszkańców wsi i zwiększanie przychodów rodzin wiejskich. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)