Trwa ładowanie...
dv8lnmm

Prezydent rozważy "za i przeciw" ustawy o pomostówkach - Kownacki

7.11.Warszawa (PAP) - Prezydent Lech Kaczyński rozważy wszystkie
"za i przeciw" ustawy o emeryturach pomostowych - zapewnił w
czwartek wieczorem szef Kancelarii...

dv8lnmm
dv8lnmm

7.11.Warszawa (PAP) - Prezydent Lech Kaczyński rozważy wszystkie "za i przeciw" ustawy o emeryturach pomostowych - zapewnił w czwartek wieczorem szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki.

W ocenie Kownackiego wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu prezydenckiego projektu, który wydłuża o rok - do końca 2009 roku - obowiązywanie obecnych przepisów regulujących przechodzenie na wcześniejszą emeryturę jest kolejnym elementem złej praktyki sejmowej.

"Większość sejmowa przyjęła haniebną praktykę odrzucania w pierwszym czytaniu wszystkich prezydenckich projektów ustaw i wszystkich inicjatyw ustawodawczych. Uważam, że to absolutnie sprzeczne z ideą demokratycznego państwa prawa i z ideą podziału i równoważenia się władz" - powiedział Kownacki w czwartek wieczorem dziennikarzom.

Zaznaczył, że decyzja prezydenta w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych będzie znana po zakończeniu parlamentarnych prac nad nią. "Obecnie mówienie o tym co zrobi prezydent w sposób odpowiedzialny jest niemożliwe" - podkreślił.

dv8lnmm

"Pan prezydent będzie rozważał wszystkie za i przeciw" - zapewnił Kownacki. Dodał, że system emerytalny w Polsce jest w bardzo trudnym położeniu, bo proporcje między liczbą ludzi czynnych zawodowo i pobierających świadczenia są "skrajnie niewłaściwe".

Przypomniał, że okres pobierania świadczeń jest coraz dłuższy i w Polsce mamy "bodaj najmłodszych świadczeniobiorców w Europie". "To są czynniki, które w dość krótkim czasie mogą doprowadzić do załamania tego całego sytemu i tego prezydent jest świadom" - powiedział.

"To elementy, które muszą być wzięte pod uwagę przy jakiejkolwiek decyzji dotyczącej tej ustawy, która jest częścią całego systemu emerytalnego" - zadeklarował.

Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że "bardzo mocno zastanawia się" nad rządową propozycją w sprawie emerytur pomostowych. Zapytany, czy zawetuje tę ustawę przyznał, że "w Polsce istnieje poważny problem ludzi, którzy przechodzą na emerytury za wcześnie".(PAP)

ago/ ura/ mhr/

dv8lnmm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv8lnmm