ycipk-2fun9v

Producenci soków mogą pogrążyć plany rządu. Matryca VAT kością niezgody

Ministerstwo Finansów zamierza na nowo uporządkować stawki VAT. To godzi w interesy producentów soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw. Obie strony szukają wyjścia z sytuacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podwyżka VAT z 5 do 23 proc. ma objąć jedynie napoje. To kompromis, który ma zapewnić rządowi rozwiązanie kłopotu z producentami.
Podwyżka VAT z 5 do 23 proc. ma objąć jedynie napoje. To kompromis, który ma zapewnić rządowi rozwiązanie kłopotu z producentami. (Shutterstock.com)
ycipk-2fun9v

Resort Teresy Czerwińskiej ma nowy pomysł na opodatkowanie soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Podwyżka VAT z 5 do 23 proc. ma objąć jedynie napoje. To kompromis, który ma zapewnić rządowi rozwiązanie kłopotu z producentami.

Ci jednak nie chcą się zgodzić na wyższe stawki. Jak argumentują, nowa matryca VAT oddzieli klasyfikację soków i nektarów od napojów owocowo-warzywnych. To nie tylko spowoduje utrudnienia, ale również będzie miło wpływ na branżę.

Soki i nektary to dziś zaledwie 12 proc. działalności producentów. Podwyżka stawki na napoje to poważne straty. Dlatego też producenci upierają się przy jednej 5 proc. stawce na wszystkie produkty.

ycipk-2fun9v

Czerwińska: obniżamy VAT na produkty podstawowe

Jak tłumaczy "DGP", resort finansów już robił krok wstecz, ale ustąpić całkowicie nie może. Nowa matryca ma być wizytówką uproszczenia podatków. Głównym założeniem zmian miał być na dodatek brak wpływu na budżet państwa.

Czytaj: Podwyżka VAT na napoje. Stracą producenci, rolnicy i konsumenci

ycipk-2fun9v

Obniżenie stawki na całe pieczywo, czy też e-książki i e-prasę, musiało odbić się na podwyżki dla innych producentów. Kompromisowa propozycja MF dla producentów nektarów, to koszt 300 mln zł dla budżetu. Całkowite im "odpuszczenie" sięgnęłoby już 800 mln zł.

Zobacz: "Czarny skarb". Polska jest największym producentem owocu, który przebojem podbija rynki

Na dodatek rząd nie może sobie pozwolić na precedens, bowiem ten zagrażałby realizacji całego projektu – pisze "DGP". Za jedną grupą, której podniesiono podatki, zbuntowałby się bowiem kolejne. Impas trwa, a czas się kończy. Resort chce, aby nowa matryca zaczęła obowiązywać od stycznia 2020.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2fun9v
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2fun9v

ycipk-2fun9v
ycipk-2fun9v