Producent wódki Sobieski nie upadnie
Sąd oddalił wniosek The Bank of New York Mellon przeciwko spółce Destylernia "POLMOS" w Krakowie S.A.
15.07.2009 08:59
Warszawa, 14 lipca 2009 - zarząd Grupy Belvedere informuje, iż postanowieniem z dnia 10 lipca 2009 roku Sąd Rejonowy w Krakowie oddalił wniosek The Bank of New York Mellon z siedzibą w Nowym Jorku o wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowo - likwidacyjnego wobec Destylernia "POLMOS" w Krakowie S.A. Jest to kolejny, trzeci oddalony wniosek przeciwko polskiej spółce zależnej Grupy Belvedere. Jako podstawę oddalenia wniosku Sąd wskazał ponownie brak legitymacji wnioskodawcy. The New York Bank of Mellon po raz kolejny został obciążony kosztami postępowania sądowego. W przypadku spółki Sobieski Trade wniosek z przyczyn formalnych został zwrócony wnioskodawcy.
Identyczne wnioski o upadłość likwidacyjną The Bank of New York Mellon (dalej BNYM) skierował w kwietniu br. wobec wszystkich sześciu - w pełni wypłacalnych - polskich spółek Grupy Belvedere do kilku sądów w Polsce, powołując się na fakt objęcia tych spółek francuskim postępowaniem ochronnym sauvegarde, jako postępowaniem głównym.
Wnioski upadłościowe przeciwko normalnie funkcjonującym spółkom zostały złożone w złej woli i były reakcją na nieprzyjęcie przez zarząd Grupy propozycji tzw. "Komitetu sterującego", która w istocie sprowadza się do przejęcia akcji Belvedere za zadłużenie długoterminowe spółki pierwotnie wymagalne w 2013 r (konwersja papierów FRN na akcje Belvedere). Co charakterystyczne, wnioski upadłościowe zostały złożone w czasie trwania procedury ochronnej, a dokładnie w czasie przedstawienie przez zarząd Grupy planu wyjścia z procedury sauvegarde, który zakłada pełną spłatę wszystkich wierzycieli spółki, w tym posiadaczy papierów dłużnych FRN.
"Kolejne oddalenie wniosku złożonego przez amerykańską instytucję, reprezentującą interesy niewiadomego pochodzenia funduszy hedgingowych jest dobrą informacją dla normalnie funkcjonujących polskich spółek, na bieżąco wywiązujących się ze swoich zobowiązań, a przed wszystkim naszych 2250 pracowników. Choć głęboko ubolewam, że wnioski te w ogóle są rozpatrywane, gdyż fakty dowodzą, że mamy do czynienia z instrumentalnym traktowaniem polskiego sądownictwa przez agresywne fundusze hedgingowe, to jestem pełen optymizmu i wiary, że wszystkie złożone wnioski zostaną po wnikliwiej analizie oddalone przez polskie sądy. Trzy oddalenia, a także pozytywna dla nas opinia ze strony eksperta co do zasadności złożonych przeciwko nam wniosków, stanowi istotną zaliczkę na przyszłość" - powiedział Krzysztof Tryliński, dyrektor Generalny Grupy Sobieski.
Oddalenie wniosku w Krakowie jest trzecim oddaleniem orzeczonym przez polskie sądy. W maju br. sąd w Rzeszowie oddalił wniosek BNYM skierowany przeciwko Fabryce Wódek Polmos Łańcut S.A., zaś w czerwcu warszawski sąd oddalił analogiczny wniosek przeciwko Sobieski Sp. z .o.o.
W swej istocie wszystkie dotychczasowe oddalenia są zgodne z niezależną opinią wydaną przez autorytet w dziedzinie polskiego prawa upadłościowego, prof. dr hab. Feliksa Zedlera.
Wniosek przeciwko innej spółce zależnej Belvedere, Sobieski Trade w wyniku błędów formalnych został przez Sąd w Poznaniu zwrócony BNYM na podstawie zarządzenia z dnia 9 lipca 2009.
We Francji, Belvedere przechodzi pomyślnie kolejny etap w kierunku wyjścia z postępowania sauvegarde. Sąd w Dijon podejmie dnia 14 września 2009 r. decyzję w zakresie zatwierdzenia zaproponowanego przez Belvedere planu, prowadzącego do zakończenia postępowania sauvegarde.