Produkcja polskich win gronowych - bez ograniczeń

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o
wyrobach winiarskich i rynku wina. Zakłada ona zniesienie limitu
produkcji wina gronowego oraz ograniczenia sadzenia winorośli w
Polsce.

Produkcja polskich win gronowych - bez ograniczeń
Źródło zdjęć: © AFP

Za ustawą głosowało 404 posłów; jeden był przeciwny, a jeden wstrzymał się od głosu.

Nowe przepisy rozszerzają liczbę odmian winorośli, z których będzie można produkować wino gronowe. Wino będzie można wytwarzać ze wszystkich odmian winorośli zakwalifikowanych do wyrobu tego gatunku w Unii Europejskiej.

Dotychczas w Polsce można było wyprodukować najwyżej 25 tys. hektolitrów wina, co oznacza, że można było uprawiać na ten cel winorośl na powierzchni ok. 250 hektarów.

Według ustawy, producent wina będzie mógł je wzbogacać poprzez dodanie cukru do winogron, moszczu i wina gronowego. Projektowane regulacje zakładają, że minister rolnictwa, w przypadku wystąpienia wyjątkowo niekorzystnej pogody podczas dojrzewania owoców, będzie mógł wystąpić do Komisji Europejskiej o zwiększenie dozwolonego poziomu dodawanego cukru.

Producenci wytwarzający wyroby winiarskie w ilości większej niż 1000 hektolitrów będą musieli prowadzić tzw. skład podatkowy. Natomiast z obowiązku posiadania składu zwolnione zostaną podmioty wyrabiające wino gronowe z upraw własnych w ilości mniejszej niż 1000 hektolitrów.

Skład podatkowy, to miejsce określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu celnego, podlegające szczególnemu nadzorowi podatkowemu. Może być w nim wykonywana produkcja, przetwarzanie, magazynowanie i wysyłka wyrobów podlegających akcyzie.

Przedsiębiorcy, którzy będą wprowadzali wino do sprzedaży, muszą być zarejestrowani w Agencji Rynku Rolnego.

Nowela wprowadza sankcje karne m.in. za wyrób wina gronowego w miejscu innym niż wskazane w zgłoszeniu złożonym do Agencji.

Kontrolowaniem upraw winorośli oraz produkcji win zajmie się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin, która będzie przekazywała stosowne informacje ministrowi rolnictwa.

Zmienione zostały też przepisy o akcyzie, tak by podmioty, które będą zajmowały się produkcją wina, mogły płacić akcyzę w formie zaliczkowej.

Nowelizacja ma na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych. Ustawa ma wejść w życie w 14 dni od jej ogłoszenia. Teraz zajmie się nią Senat.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)