Trwa ładowanie...
gus
19-11-2009 14:33

Produkcja przemysłowa spadła mniej niż zakładano

Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku br. o 1,9% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym spadła o 1,2% wobec po spadku o 1,3% we wrześniu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w czwartkowym komunikacie.

Produkcja przemysłowa spadła mniej niż zakładanoŹródło: AFP, fot: Sam Panthaky
d2a32u0
d2a32u0

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa ukształtowała się na poziomie wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i w porównaniu z wrześniem br. - o 0,6%" - głosi komunikat.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 7,6% m/m i zwiększyła się o 2,7% w ujęciu rocznym. We wrześniu jej wzrost wyniósł 5,7% r/r.

W okresie styczeń-wrzesień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 5,4% niższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

W stosunku do października ub. roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 19 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji maszyn i urządzeń - o 17,7%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 17,5%, w produkcji wyrobów z metali - o 9,8%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 4,3%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 2,8%., podał GUS.

d2a32u0

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem ub. roku, wystąpił w 15 działach m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 13,9%, papieru i wyrobów z papieru - o 9,5%, napojów - o 7,8%, urządzeń elektrycznych - o 6,5% oraz artykułów spożywczych - o 3,2%, czytamy dalej w komunikacie.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w październiku spadła o 2,7% r/r. Ich oczekiwania były dość rozbieżne i wahały się od -4,0% do -1,3%, przy średniej na poziomie -2,72%.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w październiku br. wzrosły o 0,3% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyły się o 2,0%, podał Główny Urząd Statystyczny. We wrześniu wzrosły o 1,6% r/r.

Ceny produkcji budowlano-montażowej nie zmieniły się m/m i spadły o 0,9% w ujęciu rocznym. We wrześniu zmniejszyły się o 0,8% r/r.

d2a32u0

W ujęciu miesięcznym najbardziej podniesiono ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 1,6%). Wzrosły ceny w przetwórstwie przemysłowym (o 0,3%), w tym produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 3,8%) oraz metali (o 2,2%), podał GUS.

"W październiku 2009 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 2,0% wyższe niż przed rokiem, w tym w górnictwie i wydobywaniu o 16,9%. Wzrosły również ceny w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 13,8%) oraz dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 7,3%). Spadły natomiast ceny w przetwórstwie przemysłowym (o 0,8%)" - głosi komunikat.

Dziesięciu analityków ankietowanych przez agencję ISB oczekiwało, że poziom inflacji producentów (PPI) w październiku wyniesie 1,7%. Ich oczekiwania zamykały się w przedziale od 1,4% do 1,7%, przy średniej na poziomie 1,65%.

d2a32u0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a32u0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj