Trwa ładowanie...

Produkcja rośnie i zaskakuje

W styczniu produkcja przemysłowa zwiększyła się o 8,5 proc. w porównaniu
do pierwszego miesiąca ubiegłego roku.

Produkcja rośnie i zaskakujeŹródło: Gold Finance
d3usln7
d3usln7

Pozytywna tendencja w tym zakresie utrzymuje się już trzeci miesiąc z rzędu. Wszystko więc wskazuje na to, że o kondycję naszej gospodarki możemy być spokojni.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu o 8,5 proc. w porównaniu do stycznia ubiegłego roku. Sprawiła więc miłą niespodziankę przerastając oczekiwania ekonomistów, którzy spodziewali się jej zwyżki o 5,6 proc. Najwięksi optymiści liczyli na najwyżej 7,1 proc. Trzeba jednak pamiętać, że w styczniu ubiegłego roku produkcja spadła o 15,3 proc. w porównaniu do stycznia 2008 r. W grudniu tempo wzrostu produkcji wyniosło 7,4 proc. Nie sprawdziły się obawy, że ostra zima przeszkodzi naszemu przemysłowi. Według ekspertów w kolejnych miesiącach tempo wzrostu produkcji może być nawet dwucyfrowe. Jest to bardzo prawdopodobne. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych styczniowa produkcja wzrosła o 11,1 proc. Najbardziej dynamicznie, bo aż o dwie trzecie, zwiększyła się produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. Produkcja metali zwiększyła się o jedną czwartą, podobnie jak produkcja pojazdów samochodowych. Zmniejszyła się natomiast między innymi
produkcja napojów i odzieży. Zima przeszkodziła wyraźnie budowlance. Produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się o 15,3 proc. rok do roku. A jeszcze w grudniu była wyższa o 3,1 proc. niż w grudniu 2008 r. Nieco lepiej wygląda sytuacja po wyeliminowaniu czynników sezonowych. W takim ujęciu budownictwo wyprodukowało o 3,9 proc. mniej niż w styczniu 2009 r.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu zwiększyły się w styczniu jedynie o 0,2 proc., podczas gdy spodziewano się wzrostu o 0,9 proc. To zjawisko może wskazywać, że zgodnie z oczekiwaniami większości ekonomistów wkrótce inflacja zacznie się zmniejszać. W grudniu ceny produkcji wzrosły o 2,1 proc., a więc znacznie mocniej niż w styczniu.

Roman Przasnyski
Główny Analityk Gold Finance

| Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność. |
| --- |

d3usln7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3usln7