Produkty instytucji zagranicznych dały zarobić
Spośród 800 funduszy inwestycyjnych oferowanych przez zagraniczne instytucje, a sprzedawanych na naszym rynku stratę w przeliczeniu na złote w I połowie tego roku wykazały jedynie trzy – wynika z danych Analiz Online, firmy monitorującej ten rynek.
14.07.2009 | aktual.: 15.07.2009 09:30
_ W kategoriach statystycznych to rezultat imponujący, jednak biorąc pod uwagę ciąg wydarzeń na rynkach kapitałowych na świecie, zjawisko to dowodzi po prostu dużej zmienności nastrojów _ – komentuje Michał Duniec z Analiz Online.
Polskim posiadaczom jednostek funduszy zagranicznych sprzyjał dodatkowo słaby złoty. Nasza waluta w końcu pierwszego półrocza była dużo tańsza niż pod koniec ubiegłego roku. Na przykład względem euro osłabiła się w tym czasie o prawie 10 proc.
Na odbiciu na rynkach akcji najbardziej skorzystały fundusze, które wcześniej najmocniej traciły. Chodzi głównie o podmioty lokujące aktywa w akcje z rynków rozwijających się. Z grona wszystkich notyfikowanych funduszy zagranicznych najwięcej w przeliczeniu na złote zarobił JPM Russia (Acc) (USD). Sześciomiesięczny zysk sięgnął 90 proc. Z kolei w roku 2008 fundusz ten wykazał największą stratę przekraczającą 70 proc.
Posiadacze tytułów uczestnictwa Raiffeisen-Rosja-Akcje (EUR) zyskali w minionym półroczu 87 proc. Jedyny na naszym rynku fundusz akcji brazylijskich, HSBC Brazil Equity, pozwolił zarobić 86 procent. Na minusie w I połowie roku były m.in. Franklin Global Real Estate (USD), który obniżył się o ponad 2 proc., oraz Franklin Templeton Japan A (acc) (JPY) z prawie 1-proc. stratą.
Natalia Chudzyńska
PARKIET