Prognoza kursu AUD/USD
W minionym tygodniu kurs AUD/USD zdołał dotrzeć do poziomu parytetu (1,00). Po nieudanej próbie przebicia tej silnej psychologicznej bariery, w notowaniach dolara australijskiego względem amerykańskiej waluty obserwowaliśmy korektę spadkową.
Kurs tej pary walutowej pokonał 10-dniową wykładniczą średnią ruchomą, która przez półtora miesiąca wyznaczała tempo wzrostu. Po przebiciu średniej zniżka przyspieszyła. Kurs AUD/USD dotarł w okolice poziomu 0,9650. Następnie miała miejsce próba powrotu do wzrostu. Może być ona kontynuowana do najbliższego istotnego oporu 0,9850. Na tym poziomie znajduje się szczyt z połowy 2008 r. Dodatkowo w jej pobliżu kształtuje się obecnie wspomniana 10-dniowa średnia ruchoma. Przy tym poziomie powinny rozstrzygnąć się krótkoterminowe losy notowań AUD/USD.
Jeśli zdoła on zatrzymać zniżkę, kurs tej pary walutowej zyska duży potencjał do spadku nawet do 0,9400. Z kolei jeśli poziom 0,9850 zostanie przebity, będziemy prawdopodobnie obserwować ponowny wzrost w kierunku parytetu. W chwili obecnej bardziej prawdopodobny wydaje się pierwszy z wymienionych scenariuszy. O notowaniach kursu AUD/USD w ostatnich czasie decydują przede wszystkim wydarzenia rozgrywające się na światowych rynkach, a nie informacje makroekonomiczne nadchodzące z australijskiej gospodarki.
Najpierw presję wzrostową tworzyły oczekiwania na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej w USA, wywołujące osłabienie dolara amerykańskiego i zwyżkę cen surowców. Z kolei fundamentalny impuls do głębszej korekty spadkowej powstał w momencie nieoczekiwanej podwyżki stóp procentowych w Chinach. W najbliższym czasie czynniki zewnętrzne będą prawdopodobnie w dalszym ciągu decydować o sytuacji w notowaniach AUD/USD. Kwestia tego, czy polityka pieniężna zostanie w USA złagodzona, a w zasadzie, jaka będzie skala tego złagodzenia, rozstrzygnie się prawdopodobnie na początku listopada, po posiedzeniu amerykańskich władz monetarnych.
Należy pamiętać, że krok ten został już w dużym stopniu zdyskontowany w notowaniach walut, w związku z czym siła jego oddziaływania na rynek w najbliższym czasie prawdopodobnie nie będzie już zbyt duża. Jeżeli chodzi o drugi czynnik, to jego wpływ będzie prawdopodobnie widoczny jedynie w krótkim terminie. Trudno oczekiwać, by przyniósł on trwalsze zmian na rynku. Z taką sytuacją mielibyśmy do czynienia, gdyby wczorajsza podwyżka stóp procentowych w Chinach stanowiła zapowiedź rozpoczęcia cyklu zdecydowanego zacieśniania polityki pieniężnej w tym kraju. Cykl ten mógłby istotnie osłabić tempo wzrostu chińskiej gospodarki, co zostałoby negatywnie odebrane przez światowych inwestorów. Władze Chin jednak wielokrotnie już pokazywały, iż zależy im na wysokim tempie wzrostu, dlatego prawdopodobnie nie zdecydują się na dalsze zdecydowane podwyżki stóp.
Czynniki wewnętrzne, które w najbliższym czasie raczej nie będą decydowały o losach kursu AUD/USD przemawiają za umocnieniem dolara australijskiego. Z gospodarki Australii wciąż napływają dość dobre dane, a tamtejszym bank centralny (RBA) nie kryje, iż wkrótce powróci do cyklu podwyżek stóp. Jak wynika z opublikowanych w ostatnich dniach zapisków z ostatniego posiedzenia RBA, zacieśnienie polityki pieniężnej jest jedynie kwestią czasu. Mimo tego, że doniesienia makroekonomiczne z Australii nie mają ostatnio decydującego wpływu na notowania AUD/USD, warto na nie zwracać uwagę. Zwykle ich publikacja powoduje chwilowy, lecz znaczący wzrost zmienności wartości AUD. Ponadto poprawiają one perspektywy dolara australijskiego w długim terminie.
Prognozy:
Jutro (czwartek): 0,9830
Za tydzień: 0,9650
Tomasz Regulski
DM TMS Brokers S.A.