Trwa ładowanie...
d3z4w17

Prognozy ZA Tarnów na I kw. 2010 wskazują na powolne wychodzenie z kryzysu

19.02. Warszawa (PAP) - Zakłady Azotowe Tarnów podały w komentarzu do wyników kwartalnych, że prognozy na pierwszy kwartał 2010 roku wskazują na powolne wychodzenie z kryzysu i...

d3z4w17
d3z4w17

19.02. Warszawa (PAP) - Zakłady Azotowe Tarnów podały w komentarzu do wyników kwartalnych, że prognozy na pierwszy kwartał 2010 roku wskazują na powolne wychodzenie z kryzysu i oczekiwania wzrostu koniunktury.

"Charakterystyczne zimą wysokie ceny ropy mogą wymusić powoli wzrost cen surowców, a przez to i produktów gotowych, w tym kierunku zmierzają przewidywania" - napisano w komunikacie.

"Jednak wciąż istnieje obawa, iż popyt może spaść, a z mijaniem zimy ceny surowców mogą się obniżyć. Utrwaliło się ostrożne podejście do tworzenia zapasów surowców, jak i produktów gotowych, co może być oznaką zarówno słabej koniunktury, jak i zwiastunem rozwoju" - dodano.

Tarnów podał, że zapowiadane w końcu roku podwyżki cen surowców będą miały z pewnością wpływ na rynek w pierwszym kwartale 2010 roku.

d3z4w17

"Jednak po styczniowych istotnych wzrostach cen przewiduje się w lutym i marcu nieznaczny spadek, co bezpośrednio może mieć wpływ, na sugerowany w końcu roku, kierunek zmian cen produktów" - informuje spółka.

Spółka poinformowała, że ograniczony popyt na europejskim rynku poliamidu w 2009 roku został częściowo zrekompensowany przez rynek chiński, dlatego w 2010 roku duży wpływ na rynek kaprolaktamu mogą mieć także nowe inwestycje zapowiadane jeszcze przed kryzysem, a 75 proc. z nich znajduje się w Chinach.

"Brak jednak informacji o wpływie kryzysu na stan ich realizacji" - dodano w komunikacie.

Według spółki pewnym niebezpieczeństwem może okazać się polityka gospodarcza rządu chińskiego, który chroniąc swój rynek zastosował środki restrykcyjne, jak to uczynił w przypadku poliamidów nakładając np. cła antydumpingowe.

"W branży tworzyw sztucznych przewidywane jest stopniowe odbudowywanie rynku w 2010 roku, jednak ostrożne podejście do zapasów i duży udział regranulatów w przetwórstwie końcowym wskazuje na powolny wzrost popytu" - podaje spółka. (PAP)

pif/ jtt/

d3z4w17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z4w17