Trwa ładowanie...

Program Maluch+ z dodatkowymi środkami. Rafalska obiecuje 300 mln zł więcej niż w tym roku

W przyszłym roku na realizację programu "Maluch+", służącego rozwojowi instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech, będzie trzykrotnie więcej środków niż w dwóch poprzednich edycjach - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Share
Program Maluch+ z dodatkowymi środkami. Rafalska obiecuje 300 mln zł więcej niż w tym roku
Źródło: WP.PL
dje7oj8

Szefowa resortu rodziny przypominała, że w minionych dwóch latach corocznie na program była zarezerwowana kwota 150 mln zł. W przyszłym roku będzie ona wyższa o 300 mln zł. Łącznie będzie to 450 mln zł.

- Z tego 200 mln zł jest przeznaczonych ze środków Funduszu Pracy, w związku z tym istotnym wskaźnikiem przy podziale tych środków, będą te wskaźniki, które związane są z bezrobociem - bezrobociem kobiet, bezrobociem młodych ludzi, którzy zakładają rodziny, w których rodzą się dzieci i którzy często napotykają na taką barierę ograniczającą ich przyszłą aktywność zawodową, w związku z tym, że nie ma miejsc opieki - powiedziała minister.

Rafalska dodała, że zależy jej na rozpropagowaniu informacji nt. tego programu, m.in. przez wojewodów, gdyż w kraju tylko w 722 gminach są jakiekolwiek miejsca opieki nad małym dzieckiem, a pozostały obszar to "białe plamy".

dje7oj8

- Chcemy, żeby te nasze pieniądze w pierwszej kolejności trafiły do tych samorządów, które po prostu nie mają żadnego miejsca opieki. Mogą to być żłobki, mogą to być także kluby dziecięce. Niekoniecznie takie duże formy. Liczę, że okres przedwyborczy może ułatwić podejmowanie takich decyzji, kiedy adresujemy usługi do młodych ludzi, do młodych rodzin, bo to jest po prostu niezwykle ważne - powiedziała Rafalska.

Dodała, że tworzenie miejsc opieki nad małymi dziećmi może być sposobem na ograniczanie wyludniania się gmin poprzez tworzenie młodym rodzinom lepszych warunków do życia. - Wysokość dotacji na tworzenie placówek opieki może sięgać do 80 proc. To może być kwota do trzech mln zł - podkreśliła minister.

Zobacz też: 500+ w Europie. Zobacz, ile pieniędzy dostają dzieci w innych krajach

- Zależy mi na rozwoju miejsc opieki samorządowych, dlatego że one gwarantują rodzicom niższą odpłatność. Wolałabym, żeby samorządy wykonywały osobiście zadanie własne, nie tylko przez podmioty niepubliczne, bo one proponują czasami znacząco wyższą płatność - powiedziała minister.

dje7oj8

Rafalska zaznaczyła, że rozwijane są jednak jedne i drugie formy opieki, m.in. poprzez dopłaty do kosztów pobytu dziecka w żłobku czy innej placówce opieki.

Program "Maluch+" realizowany jest w 2018 r. w ramach jednej edycji złożonej z czterech modułów, w których są dofinansowywane działania na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów.

Terminy składania wniosków na poszczególne moduły mijają w listopadzie br. - w przypadku modułu pierwszego 24 listopada, a pozostałych trzech - 17 dnia tego miesiąca. Szczegóły są dostępne na stronie resortu rodziny.

Z kolei odnosząc się do realizacji programu Rodzina 500+ minister Rafalska przypomniała, że we wtorek 31 października jest ostatni dzień, w którym złożenie wniosku (pocztą, osobiście, droga internetową) gwarantuje otrzymanie świadczenia za październik.

dje7oj8

- Jeśli zrobimy to w listopadzie, to dostaniemy oczywiście to świadczenie, ale dostaniemy świadczenie za listopad bez wyrównania za październik. We wrześniu skończył się stary okres zasiłkowy, teraz są płatności w ramach nowego okresu świadczeniowego, szkoda by było stracić te pieniądze, te 500 zł, jeśli ktoś ma uprawnienie, więc wszystkim przypominam - powiedziała szefowa resortu rodziny.

Rafalska poinformowała, że dotychczas złożono ponad 2,5 mln wniosków i wydano ponad dwa mln decyzji. Wyraziła przekonanie, że gminy uporają się z terminowym realizowaniem płatności z tego programu.

autor: Marcin Rynkiewicz

dje7oj8

Podziel się opinią

Share
dje7oj8
dje7oj8