Program naprawczy w kilku bankach zwiększyłby ich efektywność - UKNF (wywiad)
19.8.Warszawa (PAP) - Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ocenia, że w przypadku kilku banków przeprowadzenie programu naprawczego pozwoliłoby na zmiany, zwiększające ich efektywność...
19.08.2009 | aktual.: 19.08.2009 10:52
19.8.Warszawa (PAP) - Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ocenia, że w przypadku kilku banków przeprowadzenie programu naprawczego pozwoliłoby na zmiany, zwiększające ich efektywność - poinformował PAP Stanisław Kluza, przewodniczący KNF.
"Oceniamy, że obecnie istnieją pojedyncze podmioty (nie więcej niż pięć), którym przeprowadzenie programu naprawczego pozwoliłoby szybciej przeorganizować się albo podnieść efektywność" - powiedział w środę PAP Kluza.
"Działanie tych banków nie stwarza jednak żadnych poważnych zagrożeń. Chodzi raczej o dostosowanie aktywności biznesowej banków do ich możliwości kapitałowych i sytuacji makroekonomicznej, czyli np. redukcję kosztów, poprawę jakości zarządzania ryzykiem" - dodał.
W ciągu 20 lat przez programy naprawcze przeszło 67 banków komercyjnych, z czego niektóre kilka razy.
"W 2008 roku liczba programów będących w trakcie realizacji spadła do czterech, jednak w 2009 roku będzie ich prawdopodobnie więcej" - powiedział Kluza.
Przewodniczący poinformował, że programy naprawcze mają charakter prewencyjny.
"Ich odpowiednio wczesne wprowadzenie pozwala uniknąć sytuacji, która miała miejsce w krajach Europy Zachodniej, gdzie sektor bankowy musiał skorzystać z pomocy publicznej" - powiedział Kluza.
"W Polsce do tej pory żaden bank nie musiał skorzystać z pomocy publicznej i nic nie wskazuje, że miałoby dojść do takiej sytuacji, mimo, że globalny kryzys jeszcze się nie skończył" - dodał.
Zdaniem Kluzy programy naprawcze umożliwiają przeprowadzenie w bankach szybszych zmian.
"Narzędzie to pozwala szybciej wprowadzać bankom zmiany poprawiające m.in. organizację, mechanizmy zarządzania ryzykiem, politykę cenową, racjonalność kosztów, organizację kanałów dystrybucji itp." - powiedział Kluza.
"Z kolei nadzór sprawuje większą pieczę nad bankiem, który realizuje program naprawczy" - dodał.
Kluza poinformował, że strata netto w którymś z kwartałów nie oznacza, że bank musi przygotować program naprawczy. Zgodnie z prawem, jeżeli realizacja programu naprawczego okaże się nieskuteczna, to KNF może wprowadzić zarząd komisaryczny.
"Nie przewidujemy takiej sytuacji. Według naszej oceny zarządy banków w Polsce charakteryzują się dużą dojrzałością" - powiedział Kluza.
Przewodniczący poinformował, że programy naprawcze trwają średnio trzy lata.
Sebastian Karbarczyk (PAP)
seb/ pam/