Trwa ładowanie...
d8lgyy4

Program opieki nad Polakami pracującymi za granicą

Wydłużenie czasu pracy konsulatów w
niektórych krajach Unii Europejskiej, zwiększenie liczby etatów i
utworzenie nowych placówek - przewiduje program na rzecz
zwiększenia opieki nad Polakami pracującymi za granicą "Bliżej
pracy, bliżej Polski".

d8lgyy4
d8lgyy4

Założenia programu, opracowanego przy udziale dziewięciu resortów, przedstawił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski. _ Mamy środki w budżecie, jest przygotowanie logistyczne i organizacyjne _- powiedział.

Zwiększona zostanie obsada stanowisk konsularnych m.in. w Londynie, Dublinie, Edynburgu, Oslo, Brukseli, Madrycie i Atenach - łącznie o 25 etatów. Konsulaty w Dublinie, Londynie i Oslo zmienią swoje siedziby, gdyż - jak powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal - dotychczasowe siedziby były dostosowane do potrzeb Polaków wyjeżdżających do tych krajów przed poszerzeniem UE.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski poinformował, że w ośmiu państwach UE przy polskich konsulatach będzie pracował także przedstawiciel resortu pracy. Chodzi o Wielką Brytanię, Irlandię, Niemcy, Holandię, Włochy, Francję, Hiszpanię i Norwegię. Wybrano te kraje, w których zarejestrowano co najmniej 30 tys. zatrudnionych Polaków.

Tegoroczny budżet programu ma wynieść 25,6 mln zł. Jednocześnie trwają prace nad strategią, która ma zachęcić Polaków pracujących za granicą do powrotu. Jej założenia zostaną przedstawione we wrześniu przez powołany do tego międzyresortowy zespół do spraw migracji. Mają one obejmować - jak powiedział minister Gosiewski - m.in. zmianę prawa budowlanego, wprowadzenie ułatwień w dostępie do niektórych zawodów oraz ułatwienia w działalności gospodarczej.

d8lgyy4

Wiceminister Kuberski zaznaczył, że ograniczenia w dostępie do rynku pracy do roku 2011 zachowają najprawdopodobniej Niemcy i Austria. Pozostałe państwa, które dotychczas nie zniosły wszystkich ograniczeń, zniosą je prawdopodobnie 1 maja 2009 roku.

Zastrzeżenia resortu pracy i polityki społecznej budzi - jak powiedział wiceminister Kuberski - dyskryminacja polskich stażystów we Francji oraz sposób kontroli legalności zatrudnienia w Niemczech. _ Kontrolujący funkcjonariusze są umundurowani, uzbrojeni, uważamy, że to nie powinno mieć miejsca _ - powiedział Kuberski.

Trwają także rozmowy z krajami UE o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podejmowane są także działania na rzecz oświaty polonijnej i wprowadzenia języka polskiego i kultury narodowej do szkół miejscowych.

Od 1 maja 2004 roku, czyli od momentu przystąpienia Polski do UE, do państw Unii wyemigrowało od 1,2 do 1,5 mln osób, najwięcej do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

d8lgyy4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8lgyy4