Trwa ładowanie...
cypr
25-03-2013 16:59

Program ratunkowy dla Cypru może stać się wzorem na przyszłość

Udział obligatariuszy oraz depozytariuszy, w podobny sposób jak to ma miejsce w przypadku programu pomocowego dla Cypru, może stać się wzorem dla przyszłych programów restrukturyzacyjnych w strefie euro - powiedział holenderski minister finansów i szef Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Program ratunkowy dla Cypru może stać się wzorem na przyszłośćŹródło: sxc.hu, fot: lusi
dvsppxw
dvsppxw

- Jeśli pojawi się ryzyko w banku, naszym pierwszym pytaniem będzie: Co zamierzacie z tym zrobić? Jak możecie się dokapitalizować? Jeśli bank tego nie będzie w stanie zrobić wtedy zwrócimy się akcjonariuszy i posiadaczy obligacji, spytamy się czy mogą wziąć udział w rekapitalizacji banku, a jeśli będzie konieczne, zwrócimy się również do nieubezpieczonych depozytariuszy - powiedział Dijsselbloem cytowany przez agencję Reuters.

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. Przewiduje on likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.

Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w wys. 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem. W zamian Cypr ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. (PAP)

dvsppxw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvsppxw