Trwa ładowanie...
d134x7a

Projekt nowelizacji ustawy o IKE trafił do komisji

Sejm przesłał do komisji projekt
nowelizacji ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych (IKE)
oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają zachęcić ludzi do
oszczędzania na przyszłe emerytury.

d134x7a
d134x7a

Projekt ma sprzyjać zwiększeniu oszczędności gromadzonych na IKE poprzez uelastycznienie zasad zwrotu i wypłaty pieniędzy. Nowe przepisy mają wprowadzić możliwość częściowego zwrotu środków zgromadzonych na IKE, bez konieczności rozwiązywania umowy z podmiotem prowadzącym takie konto.

Warunkiem zwrotu będzie zapłacenie podatku od dochodów kapitałowych. Obecnie możliwe jest wycofanie tylko całości posiadanych oszczędności.

Ponadto zmiany dotyczą zasad wypłaty pieniędzy po zakończeniu okresu oszczędzania. Oszczędzający, po zakończeniu dokonywania wpłat na to konto, będzie mógł zdecydować, czy wypłata zgromadzonych środków ma być jednorazowa czy w formie ratalnej.

Nowelizacja przewiduje również zmianę sposobu ustalania limitu wpłat na IKE. Limit ten w kolejnym roku kalendarzowym nie będzie mógł być niższy niż w roku poprzednim.

d134x7a

Zdaniem projektodawców proponowane zmiany przyczynią się do uatrakcyjnienia oferty IKE i zachęcą do oszczędzania na przyszłe emerytury.

Projekt nie wzbudził większych kontrowersji, choć przedstawiciele opozycji uznali go za zbyt nieśmiały. "Czy nie warto pomyśleć o tym, żeby wreszcie IKE były instrumentem atrakcyjnym?" - pytał retorycznie Jarosław Urbaniak (PO).

Zdaniem Sylwestra Pawłowskiego (SLD) proponowane zmiany mają charakter kosmetyczny i nie wpłyną znacząco na zainteresowanie tą formą oszczędzania na emeryturę.

d134x7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d134x7a