Projekt ustawy o OZE ciągle w Komitecie ds. Europejskich; MG liczy, że do końca '12 trafi do
20.11. Warszawa (PAP) - Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) znajduje się nadal w Komitecie do spraw Europejskich - powiedział podczas Forum Energetyki Wiatrowej...
20.11. Warszawa (PAP) - Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) znajduje się nadal w Komitecie do spraw Europejskich - powiedział podczas Forum Energetyki Wiatrowej Janusz Pilitowski, dyrektor departamentu energii odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki. Liczy, że do końca roku pakiet ustaw energetycznych trafi do prac parlamentarnych.
W październiku cztery ustawy energetyczne, czyli ustawa o OZE, Prawo energetyczne, Prawo gazowe i ustawa wprowadzająca, zostały przekazane do prac Komitetu ds. Europejskich.
"24 października komitet zajął się tymi projektami. Z uwagi na dużą liczbę uwag, komitet zlecił dalsze dyskusje na temat rozwiązań kompromisowych, uzgodnień" - powiedział podczas forum dyrektor Pilitowski.
Kolejnym etapem będzie skierowanie projektu pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów i Rady Ministrów, a następnie do prac legislacyjnych w parlamencie.
"Moim zdaniem dobrą informacją byłoby, gdyby Rada Ministrów do końca roku przekazała ustawy energetyczne do prac parlmentarnych" - powiedział dziennikarzom Pilitowski.
Dyrektor wskazał kilka kluczowych decyzji merytorycznych i politycznych do rozstrzygnięcia, w tym m.in. kwestie ograniczenia wsparcia dla współspalania.
Kontrowersje wśród organizacji branżowych budzi też zapis o likwidacji indeksacji opłaty zastępczej. Projekt zakłada wprowadzenie stałej nominalnej wartości jednostkowej opłaty zastępczej na poziomie obowiązującym w 2012 roku (286,74 zł/MWh), podczas gdy obecnie opłata zastępcza podlega waloryzacji o stopę inflacji.
Pilitowski zaznaczył, że brak waloryzacji opłaty zastępczej ma swoje uzasadnienie. Służy m.in. ograniczeniu ewentualnego "nadwsparcia".
"Kwestia waloryzacji opłaty zastępczej musi być powiązana ze współczynnikami korekcyjnymi. Jeśli będzie decyzja polityczna, by waloryzować opłatę zastępczą, to trzeba będzie zmienić współczynniki" - powiedział dyrektor.
Projekt ustawy o OZE z października wprowadza też maksymalną cenę sprzedaży energii z OZE. Sprzedaż energii z OZE po cenie wyższej niż 105 proc. ceny ustawowej na rzecz jakiegokolwiek podmiotu spowoduje utratę prawa do zielonych certyfikatów. Cena ustawowa ustalana będzie jako minimum z kwoty 198,9 zł/MWh podlegającej waloryzacji o stopę inflacji i ceny energii na rynku konkurencyjnym w roku poprzednim.
Zdaniem Pilitowskiego z danych statystycznych URE wynika, że w latach 2008-12 średnia cena transakcji na rynku konkurencyjnym nie przekraczała nigdy pułapu 105 proc.
Dyrektor wskazał też na kwestię dysponowania środkami z opłaty zastępczej. Obecnie wpływy z opłaty zastępczej trafiają na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ministerstwo Finansów chce, by te środki trafiały do budżetu.
"Moim zdaniem i zdaniem ministerstwa gospodarki to rozwiązanie nie może być zaakceptowane, bo to pieniądze przeznaczone na rozwój energetyki odnawialnej" - powiedział Pilitowski.
Ministerstwo Gospodarki przedstawiło dotąd kilka projektów ustawy o odnawialnych źródłach energii, ostatni w październiku.
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej uważa, że projekt ustawy o OZE z października proponuje zmiany, które mogłyby ograniczyć inwestycje w energetykę wiatrową.
Z raportu PwC, przygotowanego na zlecenie PSEW wynika, że proponowane zapisy doprowadziłyby do sytuacji, w której nawet projekty farm wiatrowych o dobrej wietrzności i niskich nakładach nie byłyby realizowane. Autorzy raportu oceniają, że w projekcie należy przywrócić indeksację opłaty zastępczej, umożliwić sprzedaż zielonej energii po cenach rynkowych bez utraty prawa do świadectw pochodzenia i wprowadzić mechanizm zapobiegania nadpodaży certyfikatów. (PAP)
pel/ asa/