Projekt ustawy stoczniowej dziś przesłany do Komitetu Stałego Rady Ministrów

Warszawa, 16.03.2016 (ISBnews) - Projekt ustawy o przemyśle stoczniowym zostanie dziś przesłany do Komitetu Stałego Rady Ministrów i wejdzie w fazę uzgodnień międzyresortowych, poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Przedstawiciele rządu zapewnili, że projekt wspierający stocznie w kwestii obniżenia podatku VAT do 0% jest zgodne z unijnymi dyrektywami.

"Projekt ten zostanie dzisiaj przesłany do Komitetu Stałego Rady Ministrów, aby mógł przejść odpowiednie uzgodnienia międzyresortowe. Po świętach - myślę, że na pierwszym posiedzeniu - Rada Ministrów przyjmie projekt i prześle do parlamentu do dalszego procedowania" - powiedział Gróbarczyk podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Dodał, że resort określił wejście w życie tej ustawy 1 stycznia 2017 r.

Według przedstawicieli resortu, projekt wspierający stocznie w kwestii obniżenia podatku VAT do 0% jest zgodne z unijnymi dyrektywami.

"Dzięki temu producenci będą mogli uwolnić część kapitału przeznaczonego na opłatę podatku VAT w wysokości 23%" - wskazał wiceminister Paweł Brzezicki.

Posłowie, zadając pytania, chcieli m.in. uzyskać jednoznaczną odpowiedź, czy ustawa ta jest zgodna z dyrektywami unijnymi i nie zostanie uznana za niezgodną z prawem pomoc publiczną.

"Ustawa jest zgodna z dyrektywą VAT-owską. Zostały przeprowadzone negocjacje z Ministerstwem Finansów i uzyskaliśmy jednoznaczną opinię, że spełnia ona wymogi. Jak jednak zaznaczyłem, jest to projekt i będziemy go zapewne modyfikować w Komisji Europejskiej. Mogą się pojawić pytania ze strony Komisji i będziemy musieli wtedy odpowiadać i wyjaśniać" - powiedział minister Gróbarczyk.

"Takie zwolnienie (obniżona stawka podatku VAT do 0%) istnieje od wielu lat. Ale tym projektem w sposób ściślejszy dopasowujemy do dyrektywy. Rozszerzamy katalog statków, którym tym zwolnieniem mogą zostać objęte" - wyjaśniła Anna Cyrańska z departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów.

Projekt zakłada m.in. szersze niż obecnie stosowanie stawki podatku VAT w wysokości 0% w odniesieniu do produkcji stoczniowej i możliwość wyboru między standardową formułą podatku CIT, a zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji w wysokości 1%.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)