Trwa ładowanie...

Przebadali zabawki. Problemy z co czwartą

Inspektorzy zakwestionowali 28,3 proc. z kilkuset sprawdzonych zabawek. Najwięcej zastrzeżeń wzbudziły produkty dla niemowląt oraz zabawki "pociskowe".

Share
Przebadali zabawki. Problemy z co czwartąŹródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Terence Ong
dctpao7

Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK systematycznie sprawdza bezpieczeństwo i oznakowanie zabawek, które można kupić w sklepach. "Mamy już wyniki z I kwartału 2019 r. Inspektorzy skontrolowali 580 partii zabawek u 82 przedsiębiorców z 8 województw. Zakwestionowali 28,3 proc. sprawdzonych. To o 2,4 pkt proc. mniej niż rok wcześniej" - informują przedstawicie Urzędu.

Jak podają, tym razem najwięcej zastrzeżeń wzbudziły zabawki dla niemowląt oraz "pociskowe". "Najczęstsze problemy z jakością to: pękające szwy w pluszakach, drobne elementy w zabawkach dla najmłodszych dzieci i niesolidne węzły, np. w huśtawkach. Jeśli chodzi o oznakowanie, to pracownicy Inspekcji Handlowej" najczęściej kwestionowali brak danych umożliwiających dotarcie do producenta lub importera - czytamy.

Ciekawostką jest, że w ostatnim czasie Inspekcja Handlowa po raz pierwszy zbadała, czy w zabawkach elektrycznych nie ma niebezpiecznych substancji. Jak informuje UOKiK, kontrola była częścią międzynarodowego projektu Joint Action 2016 współfinansowanego przez Komisję Europejską i koordynowanego przez organizację PROSAFE. Wzięło w nim udział 15 państw europejskich.

Obejrzyj: "Czy to jeszcze jest łopatka?" Najlepsze zabawki na plażę

W naszym kraju kontrola objęła 17 zabawek m.in. elektryczne auta, instrumenty muzyczne. Eksperci ze specjalistycznego włoskiego laboratorium wykryli, że w 11 z nich są przekroczone dopuszczalne stężenia ołowiu i kadmu, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i środowiska naturalnego. UOKiK wszczął postępowania administracyjne w sprawie zakwestionowanych zabawek, planuje także poinformować o tym wszystkie państwa członkowskie za pomocą unijnego systemu wymiany informacji o produktach niebezpiecznych - RAPEX.

dctpao7

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zabawek?

UOKiK ma też kilka praktycznych porad, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie zabawek:

  • Prezent dla dziecka w wieku 0-3 lata nie może mieć drobnych części. Maluch mógłby je wsadzić do buzi i się nimi udławić.
  • Obejrzyj, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, zadziorów lub wystających elementów.
  • Sprawdź sznurki i linki np. w huśtawkach – czy są solidne, a węzły się nie rozwiązują.
  • Wózki dla lalek, składane krzesełka, deski do prasowania itp. muszą być zabezpieczone przed nagłym złożeniem się i przycięciem palców dziecka.
  • W zabawkach dla dzieci poniżej 3 lat sznurki mogą mieć maksymalnie 22 cm.
  • Do bardziej skomplikowanych zabawek, np. rowerków, huśtawek, pistoletów musi być dołączona instrukcja w języku polskim. Zwróć uwagę na zawarte w niej ostrzeżenia.
  • Upewnij się, że na zabawkach jest znak CE. To deklaracja producenta, że produkt spełnia wymagania bezpieczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dctpao7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dctpao7
dctpao7