Trwa ładowanie...

Przebadali zabawki. Problemy z co czwartą

Inspektorzy zakwestionowali 28,3 proc. z kilkuset sprawdzonych zabawek. Najwięcej zastrzeżeń wzbudziły produkty dla niemowląt oraz zabawki "pociskowe".

Share
Przebadali zabawki. Problemy z co czwartą
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, Fot: Terence Ong
dzkxhiv

Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK systematycznie sprawdza bezpieczeństwo i oznakowanie zabawek, które można kupić w sklepach. "Mamy już wyniki z I kwartału 2019 r. Inspektorzy skontrolowali 580 partii zabawek u 82 przedsiębiorców z 8 województw. Zakwestionowali 28,3 proc. sprawdzonych. To o 2,4 pkt proc. mniej niż rok wcześniej" - informują przedstawicie Urzędu.

Jak podają, tym razem najwięcej zastrzeżeń wzbudziły zabawki dla niemowląt oraz "pociskowe". "Najczęstsze problemy z jakością to: pękające szwy w pluszakach, drobne elementy w zabawkach dla najmłodszych dzieci i niesolidne węzły, np. w huśtawkach. Jeśli chodzi o oznakowanie, to pracownicy Inspekcji Handlowej" najczęściej kwestionowali brak danych umożliwiających dotarcie do producenta lub importera - czytamy.

Ciekawostką jest, że w ostatnim czasie Inspekcja Handlowa po raz pierwszy zbadała, czy w zabawkach elektrycznych nie ma niebezpiecznych substancji. Jak informuje UOKiK, kontrola była częścią międzynarodowego projektu Joint Action 2016 współfinansowanego przez Komisję Europejską i koordynowanego przez organizację PROSAFE. Wzięło w nim udział 15 państw europejskich.

Obejrzyj: "Czy to jeszcze jest łopatka?" Najlepsze zabawki na plażę

W naszym kraju kontrola objęła 17 zabawek m.in. elektryczne auta, instrumenty muzyczne. Eksperci ze specjalistycznego włoskiego laboratorium wykryli, że w 11 z nich są przekroczone dopuszczalne stężenia ołowiu i kadmu, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i środowiska naturalnego. UOKiK wszczął postępowania administracyjne w sprawie zakwestionowanych zabawek, planuje także poinformować o tym wszystkie państwa członkowskie za pomocą unijnego systemu wymiany informacji o produktach niebezpiecznych - RAPEX.

dzkxhiv

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zabawek?

UOKiK ma też kilka praktycznych porad, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie zabawek:

  • Prezent dla dziecka w wieku 0-3 lata nie może mieć drobnych części. Maluch mógłby je wsadzić do buzi i się nimi udławić.
  • Obejrzyj, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, zadziorów lub wystających elementów.
  • Sprawdź sznurki i linki np. w huśtawkach – czy są solidne, a węzły się nie rozwiązują.
  • Wózki dla lalek, składane krzesełka, deski do prasowania itp. muszą być zabezpieczone przed nagłym złożeniem się i przycięciem palców dziecka.
  • W zabawkach dla dzieci poniżej 3 lat sznurki mogą mieć maksymalnie 22 cm.
  • Do bardziej skomplikowanych zabawek, np. rowerków, huśtawek, pistoletów musi być dołączona instrukcja w języku polskim. Zwróć uwagę na zawarte w niej ostrzeżenia.
  • Upewnij się, że na zabawkach jest znak CE. To deklaracja producenta, że produkt spełnia wymagania bezpieczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzkxhiv

Podziel się opinią

Share
dzkxhiv
dzkxhiv