Trwa ładowanie...
dz1silo
Parkiet
parkiet

Przebudowa portfeli funduszy

PKN Orlen i Asseco Poland to giełdowe spółki, w których fundusze emerytalne najmocniej zwiększyły zaangażowanie w ostatnim półroczu - wynika z opublikowanych wczoraj przez OFE danych o strukturze aktywów. W zestawieniach OFE pokazują m.in., w akcjach jakich firm ulokowały ponad 1 proc. zebranych aktywów.
Share
dz1silo

OFE Większe zaangażowanie w Orlen i Asseco

Największą część akcyjnych inwestycji stanowią akcje banków Pekao i PKO BP, przy czym ten pierwszy - ze względu na większy spadek kursu - stracił przewagę nad konkurentem. Łączne zaangażowanie OFE w Pekao wynosiło w końcu czerwca 3,6 mld zł (wobec 4,5 mld zł pół roku wcześniej).

Z listy spółek, w których choć jeden z funduszy emerytalnych ulokował 1 proc. aktywów, wypadły w ciągu ostatniego półrocza Cersanit (w którym OFE miały pół roku temu 17 proc. aktywów), Echo Investment, EFH, IDM, ING BSK, Lotos, PGNiG, Polish Energy Partners i Puławy. O dwie trzecie swój udział procentowy OFE zmniejszyły w kapitale LPP (kwotowo z 1,24 mld zł do 309 mln zł), a mniej więcej o połowę w Polimeksie-Mostostalu i Getinie Holding. Za to do listy akcyjnych inwestycji funduszy emerytalnych dołączyły Koelner, Kruszwica, Multimedia, Synthos, Mondi i HTL-Strefa.

dz1silo

Na koniec I półrocza OFE miały ulokowane w akcjach różnych spółek niecałe 40 mld zł (pół roku wcześniej o 8,8 mld zł więcej). Prawie 42 proc. tej kwoty, łącznie 16,7 mld zł, stanowiły akcje spółek, w których OFE miały ponad 1 proc. swoich aktywów.

- _ W ciągu ostatniego półrocza OFE negatywnie oceniały sytuację na rynku i zmniejszały swoje zaangażowanie w akcje, o czym świadczy niższa procentowo alokacja składek _- przyznaje Michał Szymański, wiceprezes Commercial Union PTE. Fundusze nie zaprzestały zakupów akcji, ale były one niższe niż wynikałoby to z napływu nowych środków z ZUS.

Łukasz Wilkowicz

Aleksandra Kurowska

Tekst z kolumny nr 9 Gazety Giełdy Parkiet

dz1silo

Podziel się opinią

Share
dz1silo
dz1silo