Trwa ładowanie...

Przed 9 grudnia propozycja zmiany traktatu UE

Francja i Niemcy przedstawią przed posiedzeniem Rady Europejskiej 9 grudnia propozycję modyfikacji traktatu UE, aby wzmocnić dyscyplinę budżetową w eurogrupie - powiedział w czwartek w Strasburgu prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

Przed 9 grudnia propozycja zmiany traktatu UEŹródło: AFP, fot: LIONEL BONAVENTURE
d3xkmbh
d3xkmbh

W Strasburgu odbyło się w czwartek spotkanie nowego premiera Włoch Mario Montiego z prezydentem Sarkozym i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Głównym tematem rozmów było powstrzymanie rozwoju kryzysu zadłużenia w strefie euro.

Na wspólnej konferencji prasowej Sarkozy zadeklarował, że on sam, jak i niemiecka kanclerz chcą podkreślić swoje wsparcie dla nowego włoskiego premiera w jego staraniach o uzdrowienie finansów państwa.

Według Sarkozy'ego, wszystkie trzy reprezentowane w Strasburgu największe gospodarki strefy euro są zdeterminowane, aby "zrobić wszystko" dla zachowania trwałości wspólnej waluty.

Francuski prezydent zaznaczył, że w "najbliższych dniach" Francja i Niemcy przedstawią propozycję modyfikacji traktatu UE, aby wzmocnić dyscyplinę budżetową w eurogrupie. Potem sprecyzował, że projekt zmian zostanie zaprezentowany przed zaplanowanym na 9 grudnia posiedzeniem Rady Europejskiej.

d3xkmbh

Według wcześniejszych informacji mediów, Berlin chce, aby w traktacie unijnym dodać automatyczne sankcje dla tych państw eurogrupy, które łamią zasady Paktu Stabilności i Wzrostu.

Jak zapowiedział Sarkozy, Francja, Niemcy i Włochy będą szanować niezależność Europejskiego Banku Centralnego i powstrzymają się od "pozytywnych lub negatywnych" żądań pod adresem tej instytucji.

Kanclerz Merkel sprecyzowała, że proponowane zmiany w prawie unijnym nie będą dotyczyć zakresu działań Europejskiego Banku Centralnego. - EBC jest niezależny i modyfikacje traktatów go nie dotkną - zapewniła.

Monti, który niedawno zastąpił na stanowisku szefa rządu Silvio Berlusconiego, podkreślił, że jego kraj zdoła powrócić do równowagi budżetowej do 2013 roku. We wtorek w Brukseli zapewnił o realizowaniu przez jego gabinet programu reform fiskalnych i strukturalnych.

d3xkmbh

- Nie podlega dyskusji cel, jakim jest równowaga finansów publicznych w 2013 roku, (lecz) istnieje problem bardziej ogólny - co się stanie, jeśli wejdziemy w fazę recesyjną albo w recesję większą niż przewidziana, a także jak polityka równoważenia finansów publicznych powinna zostać do tego dostosowana. To temat, który można podnieść na forum całej Unii Europejskiej - zaznaczył Monti.

- Jesteśmy absolutnie świadomi powagi kryzysu. Francja i Niemcy wkrótce przedstawią konkretne propozycje i mam nadzieję, że Włochy zechcą się do nich przyłączyć - zauważył.

Przywódcy europejscy wiążą z nowym premierem Włoch nadzieje na przezwyciężenie dramatycznej sytuacji włoskich finansów i zatrzymanie spirali zadłużenia w eurogrupie.

d3xkmbh

Wśród dyskutowanych obecnie rozwiązań kryzysu zadłużenia są propozycje wyemitowania euroobligacji lub masowego skupowania przez EBC obligacji zagrożonych państw, takich jak Włochy czy Hiszpania.

Do tej pory Merkel mimo nacisków innych państw europejskich stanowczo odrzucała oba te pomysły. Jednak niemiecka prasa w czwartek donosi, że choć Berlin oficjalnie podtrzymuje swój sprzeciw wobec euroobligacji, za kulisami prowadzone są już dyskusje, pod jakimi warunkami Niemcy mogą pójść na ustępstwa w tej sprawie.

d3xkmbh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xkmbh