Przed gospodarką coraz lepsze perspektywy
Wskaźnik aktywności gospodarczej PMI, wyliczany przez firmę Markit, wzrósł
w październiku do 48,8 punktu z 48,2 punktu we wrześniu. Świadczy to o dalszej poprawie kondycji polskiego przemysłu i dobrze rokuje na najbliższą przyszłość.
Wskaźnik aktywności gospodarczej PMI, wyliczany przez firmę Markit, wzrósł w październiku do 48,8 punktu z 48,2 punktu we wrześniu. Świadczy to o dalszej poprawie kondycji polskiego przemysłu i dobrze rokuje na najbliższą przyszłość.
Wartość wskaźnika wciąż pozostaje poniżej poziomu 50 punktów, po przekroczeniu którego można mówić o rozwoju gospodarczym. W październiku zwiększył on jednak swoją wartość po raz ósmy z rzędu. Pozytywna tendencja ma więc trwały charakter i wkrótce powinna zaprowadzić nas w rejony wskazujące na ekspansję.
W październiku, po raz pierwszy od siedemnastu miesięcy, zwiększyła się liczba nowych zamówień w przemyśle. To głównie zasługa popytu wewnętrznego, zamówienia eksportowe przyczyniły się do tego w nieznacznym stopniu.
Wciąż niewielkie pozostaje tempo wzrostu produkcji. W październiku - w porównaniu do września - uległo nawet osłabieniu. Przedsiębiorstwa sygnalizują wzrost kosztów działania, wynikający przede wszystkim z rosnących cen surowców. Jednocześnie spadają ceny wyrobów gotowych. Przedsiębiorcy są zmuszeni obniżać je, dążąc do utrzymania udziału w rynku i poziomu sprzedaży, to zaś odbija się na wynikach firm. Wciąż nienajlepiej wygląda sytuacja na rynku pracy. Przedsiębiorstwa sygnalizują spadek zatrudnienia, związany z koniecznością dostosowania liczby zatrudnionych do zmniejszonej produkcji i sprzedaży oraz koniecznością obniżania kosztów.
Roman Przasnyski
główny analityk Gold Finance