Trwa ładowanie...

Przedsiębiorca odsyłany od okienka do okienka

Gminy odmawiają przyjmowania aktualizacji rachunków bankowych, choć jest na to miejsce w urzędowym formularzu.Gminy odmawiają przyjmowania aktualizacji rachunków bankowych, choć jest na to miejsce w urzędowym formularzu.

Przedsiębiorca odsyłany od okienka do okienkaŹródło: Jupiterimages
d19sf0w
d19sf0w

Gminy odmawiają przyjmowania aktualizacji rachunków bankowych, choć jest na to miejsce w urzędowym formularzu.

Nie pozwala im na to prawo działalności gospodarczej. To samo, na podstawie którego można założyć (przynajmniej w teorii) firmę w jednym okienku.
– Zmieniłem księgowego prowadzącego sprawy podatkowe w mojej firmie – mówi Janusz Z., przedsiębiorca z województwa katowickiego. – Chciałem to zgłosić. Z gminy odesłano mnie do odległego o kilka kilometrów urzędu skarbowego. Złożyłem tam wniosek na formularzu EDG-1, tym, który składa się w gminie. Jaki to ma sens?

Wniosek kontra paragraf – Zasada tzw. jednego okienka nie obejmuje sytuacji, gdy wniosek dotyczy zmiany danych niepodlegających wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej – wyjaśnił “Rz” Departament Gospodarki Elektronicznej Ministerstwa Gospodarki. – Organy gmin nie mogą być obarczane na rzecz administracji rządowej dodatkowymi obowiązkami, niezwiązanymi z gminną ewidencją.
Kluczowy dla gminnych urzędników jest art. 7b ust. 4 zd. 2 prawa działalności gospodarczej.
– Numer konta bankowego czy adres przechowywania dokumentacji to nie są dane ewidencyjne – wyjaśnia Wojciech Łaptaś, kierownik Oddziału Obsługi Przedsiębiorcy w krakowskim magistracie. – Złożenie tych zmian do organu ewidencyjnego nie przyniosłoby żadnego skutku.

d19sf0w

NIP już nie wypełnisz
Zmianę danych skomplikował też fakt, że od 1 października 2009 r. obowiązuje nowy wzór formularza NIP-1 (z rozporządzenia w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych – DzU z 2009 r. nr 161, poz. 1282). Teraz osoby fizyczne prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą i będące przedsiębiorcami (czyli właśnie zarejestrowane w gminach) nie mogą już aktualizować danych na tym druku.
Nowy NIP-1 przeznaczony jest wprawdzie dla prowadzących samodzielnie działalność, ale z wyjątkiem przedsiębiorców (czyli mogą go wypełniać np. rolnicy).
Urzędy skarbowe różnie sobie radzą z tym, w jaki sposób przedsiębiorca ma o zmianach poinformować. Pojedyncze, nie zwracając uwagi na nagłówek, przyjmują od przedsiębiorców nadal NIP-1. Część urzędów wymaga od właścicieli firm oświadczeń z danymi lub przygotowała własne druki. Duża grupa przyjmuje wnioski aktualizacyjne na tych samych formularzach EDG-1, których przyjęcia odmawiają gminy. Tak jest choćby w Katowicach czy Krakowie.

Urząd przyjmie
Niektóre małe gminy nie dogadały się z urzędami skarbowymi i nadal same zbierają dane aktualizacyjne i przesyłają do urzędów skarbowych, by nie zniechęcać przedsiębiorców.
– W urzędach skarbowych woj. małopolskiego wnioski aktualizacyjne przyjmowane są wtedy, gdy nie zostały przyjęte w jednym okienku – wyjaśnia Monika Sala-Szczypińska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Krakowie. – Przyjmujemy je na drukach EDG-1 i EDG-RB.
Przedsiębiorców uspokaja też resort gospodarki, twierdząc, że urzędy skarbowe nie odsyłają już do gmin przedsiębiorców zamierzających zaktualizować swoje dane podatkowe.

Zofia Jóźwiak

d19sf0w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19sf0w