Trwa ładowanie...

Przedsiębiorcy będą płacić wyższe składki rentowe

Od 1 lutego 2012 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń
społecznych podwyższająca o 2 pkt proc. składkę rentową płaconą przez pracodawców

Przedsiębiorcy będą płacić wyższe składki rentowe
d2gaf8f
d2gaf8f

*Od lutego pracodawcy będą musieli wydać więcej pieniędzy. Wzrasta składka rentowa. Eksperci są zdania, że na podwyżce stracą pracownicy. Szefowie będą ciąć etaty, wzrośnie bezrobocie, a o podwyżkach będzie można zapomnieć. *

ZUS zyska

Od 1 lutego 2012 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podwyższająca o 2 pkt proc. składkę rentową płaconą przez pracodawców.

Składka wzrośnie z obecnych 6 do 8 proc.; pracownik będzie płacił (jak dotychczas) 1,5 proc. pensji brutto, natomiast pracodawca - 6,5 proc., zamiast dotychczasowych 4,5 proc. Dzięki podwyżce do funduszu rentowego ZUS trafi o 6,5 mld zł więcej w 2012 roku, a w 2013 roku – o 10 mld zł.

d2gaf8f

Według rządu rozwiązanie to powinno zapewnić już w 2012 r. poprawę sytuacji sektora finansów publicznych. Zmiana ma też pozwolić na ograniczenie deficytu funduszu rentowego o ok. 7 mld zł w skali roku oraz zwiększyć pokrycie wydatków tego funduszu wpływami ze składek z niespełna 60 do ok. 75 proc. w 2012 r.

"Wprowadzenie nowej stawki oznacza również konieczność modyfikacji oprogramowania ZUS. Jak zapewnia Jacek Dziekan, jego rzecznik prasowy, zakład jest przygotowany do zmiany od strony technicznej - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. - Firmy zapłacą więcej, ale wyższe koszty po ich stronie spowodują pogorszenie sytuacji na polskim rynku pracy – bezrobocie może wzrosnąć, a zatrudnianie nowych pracowników będzie rzadkością."

Pracownicy stracą

- Zwiększenie pozapłacowych kosztów pracy zmniejsza konkurencyjność polskich przedsiębiorstw i ich skłonność do zatrudniania, co może mieć negatywne skutki dla gospodarki i rynku pracy. Bez wątpienia należy też liczyć się ze wzrostem szarej strefy, którą w ostatnich latach udało się już nieco ograniczyć - powiedział doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Według niego podwyższenie składki rentowej zwiększy koszty przedsiębiorstw o około 7 mld zł rocznie, o ile nie zostanie częściowo zrównoważone przez spowolnienie wzrostu wynagrodzeń. Wyższe koszty po stronie firm spowodują pogorszenie sytuacji na rynku pracy – bezrobocie wzrośnie, firmy przestaną zatrudniać nowych pracowników.

d2gaf8f

Zastępca sekretarza generalnego Związku Powiatów Polskich Marek Wójcik ostrzegł z kolei, że zmiana może mieć także niekorzystny wpływ na samorządy. - Dla małego powiatu oznacza to dodatkowe kilkaset tysięcy złotych wydatków, bo przecież nie obniżymy naszym pracownikom wynagrodzeń. W powiatach będzie to kwota rzędu 200-300 mln zł co roku, a w dużych miastach może być to w sumie około 1 mld zł - powiedział.

Nowelizując w czerwcu 2007 r. ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, Sejm obniżył składkę rentową łącznie o 7 pkt proc. Od lipca 2007 r. składka została obniżona o 3 pkt proc. po stronie pracowników, a od 1 stycznia 2008 r. o kolejne 4 pkt proc. - po 2 pkt proc. po stronie pracowników i pracodawców. Wcześniej składka rentowa wynosiła 13 proc.

(JK)

d2gaf8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gaf8f