Trwa ładowanie...
db3zigq
przedsiębiorcy
02-01-2009 09:25

Przedsiębiorcy boją się biurokracji

Biznesmeni bardziej niż kryzysu boją się biurokracji. Większość przedsiębiorców nie zamierza w tym roku zwalniać pracowników.

db3zigq
db3zigq

Biznesmeni bardziej niż kryzysu boją się biurokracji. Większość przedsiębiorców nie zamierza w tym roku zwalniać pracowników. Co więcej, chcą dalej inwestować. Z sondażu "Rzeczpospolitej" wynika, że firmom w biznesie najbardziej przeszkadzają wysokie składki płacone na ZUS i NFZ i wszechobecna biurokracja.

Ponad połowa przedsiębiorców uważa, że rząd nie ma pomysłu na rozwój gospodarczy kraju. Ich zdaniem stopy procentowe oraz podatki pośrednie są za wysokie, rządzi biurokracja - twierdzi "Rzeczpospolita".

Większość menedżerów dobrze ocenia kondycję swojej firmy. Choć w porównaniu z podobnymi badaniami sprzed roku, więcej osób przyznaje, że w ich firmach dzieje się źle lub tak sobie. Teraz tak ocenia sytuację odpowiednio 15 i 27 proc., kiedy w październiku 2007 r. były to 4 i 20 proc. Firmy odczuwają jednak skutki światowego kryzysu, bo około 39 proc. menedżerów ocenia, iż sytuacja ich firm jest gorsza niż dwa lata temu. Tyle samo uważa, że w tym czasie kondycja się poprawiła. Najwięcej niezadowolonych jest wśród małych firm zatrudniających do dziewięciu pracowników.

77 proc. przedsiębiorców zapytanych przez „Rz” uważa, że podatki pośrednie są zbyt wysokie. Tyle samo szefów firm uważa, że w Polsce nadal rządzi biurokracja. Ok. 66 proc. jest zdania, że mamy wciąż za wysokie stopy procentowe.

Przedsiębiorcy zapytani, czy płace w kraju są zbyt wysokie, w większości (61 proc.) powiedzieli, że nie. Zdania nie miało tu 27 proc. pytanych. A co ósmy pracodawca uznał, że wynagrodzenia są zbyt wysokie. Być może to dziwne, ale o tym, iż wynagrodzenia nie są za wysokie, przekonani są głównie przedsiębiorcy z branży handlowej, gdzie się dość kiepsko płaci w porównaniu z przemysłem, i właściciele firm z lokalizacją na wsiach.
Przedsiębiorcy raczej dobrze oceniają swoich pracowników.

db3zigq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db3zigq