Przedsiębiorcy drżą

Poprawę koniunktury zanotowało 13% firm budowalnych, o pogorszeniu mówi 31% właścicieli. Szefowie najbardziej obawiają się niepewności w inwestowaniu

Przedsiębiorcy drżą

"Rzeczpospolita" informuje, że pogorszenie nastrojów w styczniu zasygnalizowało 27% firm. O poprawie mówiło tylko 15%. Wynik ten jest niemal odwróceniem badania sprzed miesiąca, kiedy nastroje pesymistyczne przejawiało odpowiednio 16 procent właścicieli firm, a optymistami było 27%.

Najgorzej oceniają sytuację producenci metali, wyrobów tekstylnych i odzieży oraz branża motoryzacyjna - to w tych dziedzianch nie za dobrze się dzieje. Korzystnie o koniunkturze wypowiadają się firmy farmaceutyczne, z branży papierniczej oraz spożywczej. Przedsiębiorcy najbardziej obawiają się niepewnej sytuacji gospodarczej - ok. 66 procent firm. Przed rokiem było ich zaledwie 27 procent. Pesymizm potęguje także niedostateczny popyt na rynku krajowym. Skarży się na niego ok. 40 procent przedsiębiorców.

"Zawsze w grudniu i w styczniu firmy gorzej oceniają swoją sytuację" - zauważa na łamach "Rzeczpospolitej" prof. Elżbieta Adamowicz, szefowa Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

Okazuje się, że mniej zamówień mają też właściciele firm budowalnych. Poprawę koniunktury zanotowało 13 proc. z nich, pogorszenie 31 proc., reszta nie zauważyła zmiany - wynika z badania GUS.

"Oceny koniunktury wynikają z oceny sytuacji w przedsiębiorstwach. Najwięcej problemu mają branże eksportowe. Trend spadkowy czeka je jeszcze przez kilka miesięcy" - tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Maciej Bukowski, szef Instytutu Badań Strukturalnych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)