Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 10 stycznia
...
10.01.2013 | aktual.: 10.01.2013 07:53
10.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 10 stycznia.
RZECZPOSPOLITA
Rośnie przepaść między firmami ze świata i Polski. Na liście innowatorów prym wiodą giganci z USA i Azji. Zabrakło spółek znad Wisły. (s. B1)
Pracy najmniej od siedmiu lat. Jeśli zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska w tym roku ma powstać 400 tys. miejsc pracy, to głównie dzięki pieniądzom publicznym. (s. B2)
Ponad 2,2 mln Polaków zalega ze spłatą długów. Zaległe zobowiązania wzrosły w ubiegłym roku o 11 proc., ale w 2013 roku tempo może przyspieszyć - ostrzegają eksperci BIG InfoMonitor. (s. B9)
Duże biura podróży rosną w siłę. Fala bankructw przyczyniła się do koncentracji polskiego rynku zagranicznych wycieczek. (s. B10)
Gdyby OFE zarządzały swoimi aktywami pasywnie, emerytury w części pochodzącej z OFE byłyby znacząco wyższe - wskazują Andrzej Sławiński i Dobiesław Tymoczko, pracownicy NBP. (s. B11)
Alior startuje z platformą walutową dla firm. Bank chce zwiększyć swoje rynkowe udziały w handlu walutą do około 10 proc. w ciągu dwóch lat. (s. B12)
PARKIET
Stopy procentowe spadają. To przekłada się na wyceny i rekomendacje spółek. Według ekspertów największymi beneficjentami coraz niższej stopy WIBOR i decyzji RPP będą m.in. banki, deweloperzy, dystrybutorzy farmaceutyków czy IT, spółki z branży wierzytelności oraz spółki, które ostatnio dokonywały przejęć lub inwestycji finansowanych długiem. (S. 03)
Nawet 210 mln zł może kosztować Solidarność, którą przejąć chce giełdowy Colian. Analitycy komentują, że z biznesowego punktu widzenia ta transakcja to dobry pomysł, ale cena jest za wysoka. (s. 04)
Dziś ostatni dzień wymiany akcji Puław na papiery Tarnowa. Kto się na to zdecyduje? Z dotychczasowych deklaracji MSP wynika, że po wymianie resort chce kontrolować ok. 40 proc. kapitału Grupy Azoty. Nie wiadomo, czy dojdzie do wymiany całego pakietu w Puławach (50,67 proc.). Większość analityków podejrzewa, że tak się stanie. Gdyby Skarb Państwa nie zdecydował się na całkowite wyjście z Puław, osiągnąłby w Tarnowie ponad 33 proc. głosów i byłby zmuszony do ogłoszenia wezwania. Do Ministerstwa wpłynęła propozycja Zbigniewa Jakubasa na odkupienie ok. 10 proc. akcji Puław po obecnej cenie rynkowej. (s. 05)
Wilbo nie chce likwidacji, stara sie o upadłość układową. Wczoraj gdański sąd odroczył rozprawę, kolejne podejście za sześć tygodni. (s. 06)
GAZETA WYBORCZA
Hucpa a la Wall Street. Gigant ubezpieczeniowy AIG zastanawia się, czy zażądać 25 mld USD odszkodowania od rządu USA, który cztery lata temu uratował go przed bankructwem. Bo państwowe pożyczki na łącznie 182 mld USD zostały ponoć udzielone na niekorzystnych warunkach. (s. 9)
Banki i firmy deweloperskie miały prawdziwe żniwa w końcówce ubiegłego roku. Dla kupujących mieszkania była to ostatnia szansa na kredyt z dopłatą państwa w ramach "Rodziny na swoim". Teraz będą czekać na kolejny rządowy program "Mieszkanie dla młodych". (s. 16)
To było pewne na 100 proc. Ponieważ gospodarka słabnie, a inflacja dała za wygraną, Rada Polityki Pieniężnej po raz trzeci obniżyła stopy procentowe. A teraz zapowiada przerwę.
PULS BIZNESU
Agencja Rozwoju Przemysłu chce kupić majątek Stoczni Marynarki Wojennej. (s. 3)
Rekord polskiej przedsiębiorczości. W ubiegłym roku zarejestrowano w KRS aż 31 tys. nowych podmiotów. Bankructw ogłoszono 35 razy mniej. (s. 4)
Wiosną, na przełomie kwietnia i maja Alior zacznie szukać inwestora, Carlo Tassara ma już doradcę - UBS. Rynek ocenia, że Sbierbank nie ma szans, fundusze raczej też. W szranki mogą stanąć Erste Bank i Intesa Sanpaolo. (s. 8)
W 2014 roku na parkiecie zadebiutują akcje Oceanic, producenta kosmetyków marki AA. Inwestorzy wspomogą jego ekspansję zagraniczną. (s.9)
Mieszkaniowa Skanska chce do peletonu. - Za pięć lat chcemy być w pierwszej piątce deweloperów sprzedających największą liczbę mieszkań - mówi Michał Melaniuk, prezes Skanska Residential. (s. 9)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Rusza restauracja linii przesyłowych. PSE Operator wyda 2 mld zł rocznie. (s. A8)
Multimedia Polska stawia teraz na telewizję cyfrową. Celem operatora jest 10-proc. wzrost przychodów w tym roku. (s. A8)
Niezależne stacje paliw planują wzrost. Huzar, Moya i Delfin, których sieci liczą łącznie niemal 180 stacji, powiększą się o 50 proc. (s. A11)
Groźba wrogiego przejęcia DM IDMSA. Pełną kontrolę nad spółką mają akcjonariusze dysponujący zaledwie jedną trzecią jej akcji. Decyzją sądu 65 proc. papierów DM IDMSA stało się praktycznie akcjami niemymi. (s. A12)
Fundusze mają problem z wyjściem z inwestycji w nieruchomości. Kolejne TFI, BPH TFI, rozważa przedłużenie działalności funduszu inwestującego na rynku nieruchomości. (s. A15)
(PAP)
pel/