Trwa ładowanie...
d356wcg

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 13 grudnia

...

Share
d356wcg

13.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 13 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Broń przeciwlotniczą, nowe śmigłowce, bezpieczne systemy informatyczne, okręty i sprzęt wojskowy za 130 mld zł planuje zamówić do 2022 r. polska armia. (s.B1)

d356wcg

Publiczne pieniądze na przetrwanie w powietrzu. W ostatnich tygodniach z pomocy państwa skorzystały czeskie linie CSA i skandynawski SAS. Inaczej obaj przewoźnicy przestaliby istnieć. (s.B1)

Prawdopodobieństwo, że Gracja opuści strefę euro, wynosi 25 proc. - szacuje Swiss Re. (s.B4)

W III kw. na światowy rynek trafiło ponad 300 mln komputerów, smartfonów i tabletów. W IV rynek ma wchłonąć jeszcze więcej - przewiduje IDC. (s.B7)

Fed zniechęca banki do fuzji. Rezerwa Federalna wyraźnie daje do zrozumienia dużym instytucjom, by zapomniały o większych transakcjach. (s.B8)

d356wcg

Przyszły rok będzie jednym z trudniejszych dla branży węgla kamiennego w Polsce. (s.B10)

KHW na przyszłoroczne inwestycje zamierza wydać ok. 590 mln zł wobec 680 mln zł w tym roku. Prezes spółki Roman Łój, zapytany o możliwość przejęcia KHW przez JSW, odpowiedział: "Obowiązująca dziś do 2015 r. strategia dla górnictwa zakłada, że spółki węglowe będą sprzedawane przez giełdę, co nie zmienia stanu rzeczy, że rząd w każdej chwili może zmienić strategię. Celem KHW jest pozyskanie środków, dlatego giełda jest dobrym rozwiązaniem. Faktem jest jednak, że JSW ma nadpłynność i to też nie jest dobre, a my mamy zasoby i strategię, więc jedyne, czego potrzebujemy, to środków na jej realizację. Ale będziemy śledzić poczynania resortu". (s.B10)

PARKIET

Analitycy zgodnym chórem twierdzą, że to nie koniec wzrostów. Teraz banki powinny być lokomotywami rynku. (s.1)

d356wcg

Polski złoty zajmuje drugie miejsce w rankingu walut, które w tym roku najbardziej umocniły się wobec dolara. (s.1,16)

GAZETA WYBORCZA

UOKiK chce, by za zmowy cenowe odpowiadały nie tylko firmy, ale też ich menadżerowie. Eksperci ostrzegają - prawa osób fizycznych mogą być zagrożone. (s.22)

PULS BIZNESU

d356wcg

Mamy kolejny mariaż nauki z biznesem. KGHM i NCBiR wydadzą 200 mln zł na badania dotyczące metali nieżelaznych. (s.2)

Audytor podważa księgi Polimeksu. Wynik spółki za 2011 r. został zawyżony przynajmniej o 188 mln zł - wynika ze wstępnego audytu PwC. Według PwC Polimex "zapomniał" ująć umów z podwykonawcami opiewających na 220 mln zł. Audytor wykazał również, że koszty związane z realizacją tych kontraktów zostały zaniżone o ponad 430 mln zł, co wskazywało na ich rentowność. (s.4,5)

Dolnośląskie Surowce Skalne próbują stanąć na nogi. Spółka dopina portfel zamówień, stara się ścinać koszty finansowe i skrócić liczbę wierzycieli. (s.10)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d356wcg

Zasady wyboru firm budujących drogi sę nie zmienią - zapowiada GDDKiA. (s.A8)

PKP Cargo chciałoby odkupić kolejowe spółki, które mogą wystawić na sprzedaż Lotos, Orlen i KGHM. Wyprzedaż jest rozważana przez resort skarbu, któremu zależy na tym, by surowcowi potentaci pozbyli się firm, które nie są związane z ich podstawową działalnością. (s.A8)

Przedłużające się prace nad ustawą o OZE mogą doprowadzić do wyjścia z Polski kolejnych firm z tego sektora. Na taki krok zdecydowały sie Iberdrola i Dong. (s.E3)

W przyszłym roku nowego właściciela znajdą najprawdopodobniej kolejne firmy z grupy Ciechu - Ciech Pianki, Organika Sarzyna, Vitrosilicon i Alwernia. W kolejce po aktywa ustawiają się: Grupa Azoty z ZA Puławy oraz BASF. (s.A11) (PAP)

morb/

d356wcg

Podziel się opinią

Share
d356wcg
d356wcg