Trwa ładowanie...
d6goss1

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 14 lutego

...
Share
d6goss1

14.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 14 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Allegro wprowadził w środę największe zmiany w serwisie w 13-letniej historii. Główny cel to zwiększenie obrotów. (s.B2)

d6goss1

Do 21 lutego potrwają konsultacje rozporządzenia, na podstawie którego Poczta Polska będzie mogła zlikwidować ok. 1,5 tys. swoich punktów. (s.B2)

Nieruchomości w Stanach Zjednoczonych zdrożały w IV kw. 2012 r. najmocniej od siedmiu lat. To znak, że sektor zaczyna wracać do stanu równowagi. (s.B4)

Ceny ropy w górę, drożej na stacjach paliw. Przewidywania, że gospodarka europejska ruszy w II półroczu i aktywność funduszy wysokiego ryzyka na rynku ropy to powody, dlaczego na stacjach benzynowych zapłacimy więcej. (s.B8)

PARKIET

d6goss1

"Według naszych wstępnych danych suma bilansowa Elektrimu za 2012 r. to 2 mld zł, a wynik netto 2,4 mld zł" - powiedział "Parkietowi" prezes Elektrimu Wojciech Piskorz. Zapewnił jednocześnie, że decyzja fiskusa, którą w styczniu otrzymał Elektrim, nie zagraża bytowi spółki. Pytany, czy urząd skarbowy nakazał spółce zapłacić 1 mld zł, odpowiedział: "Nie, kwota jest dużo niższa". Może to mieć jednak wpływ na termin powrotu firmy na GPW. "Moim zdaniem realnym terminem powrotu na giełdę byłaby końcówka tego roku, jednak decyzja, którą otrzymaliśmy, sprawia, że sytuacja spółki znów się komplikuje" - powiedział Piskorz. (s.1,7)

Po gwałtownych ubiegłorocznych spadkach indeks ukraińskich spółek znalazł już dno, od którego próbuje się odbić. Na razie jednak na giełdzie lepiej radzą sobie rodzime firmy. (s.3)

GAZETA WYBORCZA

Wielcy będą zwalniać. Zaczęło się niepokojącym pomrukiem z banków, potem było mocne uderzenie Fiata, teraz mamy już lawinę - ubezpieczyciele, LOT, kolejne banki. Gospodarka w dołku, więc firmy przeprowadzą zwolnienia grupowe. (s.16)

d6goss1

Dzięki szybszej wypłacie pieniędzy z resort pracy programami wsparcia dla bezrobotnych w styczniu było objętych 77 tys. osób. To prawie o jedną trzecią więcej niż w ubiegłym roku - ustaliła "Gazeta". (s.17)

PULS BIZNESU

Ministerstwo Finansów rusza z krucjatą przeciwko zgodnym z prawem możliwościom unikania przez firmy podatków oraz dziurom w przepisach, pozwalającym zaoszczędzić kosztem budżetu państwa. Przdstawiło projekt zmian w ustawie o CIT i PIT, którego celem jest wycięcie szeregu metod tzw. optymalizacji podatkowej. (s.2,3)

Rafał Bauer, od trzech dni prezes Próchnika, liczy na drugie życie spółki. Za kilak tygodni przedstawi strategię firmy i - być może - prognozę finansową. Liczy na wyprowadzenie spółki na plus w tym roku. (s.11)

d6goss1

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Liczba spółek kontrolowanych przez skarb państwa ma być znacznie niższa. W wielu nadchodzą cięcia posad w radach nadzorczych i zarządach. Takie są plany. Czy na nich się skończy? (s.A1)

Eurolot zapłaci słone rachunki LOT-u. Wzajemne rozliczenia między państwowymi liniami lotniczymi mogą sprawić, że za ubiegły rok nie jedna, ale obie wykażą duże straty. (s.A8)

Z trzech ofert, które wpłynęły do Polenergii, energetycznego ramienia Kulczyk Investments, na stole zostały dwie - dowiedział się "DGP". Z wyścigu po kontrakt na budowę dwóch bloków o łącznej mocy do 2000 MW za ok. 12 mld zł wycofał się Polimex-Mostostal. Rywalizacja rozegra się pomiędzy Alstomem a Chińczykami. (s.A9)

d6goss1

Rynek centrów handlowych wzrośnie jeszcze o jedną trzecią. To oznacza, że powierzchnia pod wynajem zwiększy się o 3 mln mkw. (s.A12)

"Zarząd PKO złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Banku Pocztowego ws. emisji akcji i podwyższenia kapitału o 380 mln zł" - powiedziała "DGP" Elżbieta Anders, rzeczniczka PKO BP. Dodała, że reprezentowany przez nią bank deklaruje wyłożenie 290 mln zł i liczy, że Poczta dołoży 90 mln zł. (s.A13) (PAP)

morb/

d6goss1

Podziel się opinią

Share
d6goss1
d6goss1