Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 17 lutego
...
17.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 17 lutego
RZECZPOSPOLITA
77 proc. firm ucierpiało w ostatnich dwóch latach wskutek nadużyć pracowniczych. Liczba oszustw spada, ale straty są dotkliwe. Tylko w handlu detalicznym wynoszą 2,6 mld zł rocznie. Najdroższe dla firm są matactwa menadżerów. (s.B1)
Sytuacja na rynku magazynów poprawi się w tym roku, rośnie bowiem zainteresowanie firm wynajmem obiektów budowanych dla nich na zamówienie. (s.B2)
Odkryto gaz w łupkach koło Sławna na Pomorzu. BNK Petroleum jako pierwsza z zagranicznych firm mających koncesje na poszukiwanie w Polsce, dowierciła się do gazu. (s.B3)
Wydatki na AGD i RTV w 2010 r. spadły o 5,7 proc. Niewiele pomógł niezły koniec roku. W tym ma być trochę lepiej. (s.B6)
Pierwszy blok elektrowni atomowej może zostać uruchomiony w 2020 roku - ocenia prezes Polskiej Grupy Energetycznej Tomasz Zadroga. Koszty budowy elektrowni szacuje na 3-3,5 mln euro za megawat mocy. "Do tego dochodzą koszty tzw. okołoinwestycyjne oraz sieciowe, które będzie musiał ponieść operator systemu przesyłowego" - mówi prezes. (s.B9)
Resort skarbu zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami złożył zapisy na akcje nowej emisji Ciechu - dowiedziała się "Rz". (s.B10)
Osoby powiązane z Getin Holdingiem kontrolowanym przez Leszka Czarneckiego pracują nad uruchomieniem towarzystwa ubezpieczeń na życie - wynika z informacji "Rz". (s.B10)
PARKIET
Na giełdzie w 2011 roku planuje zadebiutować kilkadziesiąt firm. największe będą znów oferty spółek, których akcje ma rząd. (s.1,3)
W 2011 roku Atlas Estates chce ruszyć z realizacją trzech projektów mieszkaniowych w Warszawie, myśli o inwestycjach poza stolicą. (s.4)
GAZETA WYBORCZA
Po raz pierwszy w historii spadła liczba sklepów delikatesowych w Polsce. Aby się bronić przyjmują taką samą strategię jak dyskonty Biedronka czy Lidl. Ma być tanio. (s.20)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
PKP Cargo, Jastrzębska Spółka Węglowa, LOT - w 2011 roku ruszy prywatyzacja nietykalnych dotąd branż. Ale nie bez problemów. W rządzie rozgorzał konflikt, czy sprzedawać spółki w całości. (s.A1,A11)
W 2011 roku najbardziej odczujemy wzrost cen żywności. Zdrożeje ona średnio o 5 proc. To i tak niewiele w porównaniu z ubraniami, które pójdą w górę o jedną trzecią i paliwami. AGD zdrożeje o 10 proc., a paliwa o 6 proc. (s.A3)
Już co czwarty kierowca regularnie tankuje na stacjach oferujących niedrogie paliwa. Największe polskie koncerny, Orlen i Lotos, zamierzają o nich zawalczyć i tworzą nowe ekonomiczne sieci. (s.A12)
Dwie oferty cenowe na budowę bloku o mocy 480 MW w warszawskiej Elektrociepłowni Siekierki należącej do Vattenfalla przekroczyły kosztorys inwestora o ok. 25 proc. - ustalił "DGP". Oferty złożyły konsorcja z udziałem polskich firm - Rafako i Polimeksu-Mostostalu. (s.A12)
PULS BIZNESU
Wczoraj minął termin zgłaszania kandydatur w konkursie na prezesa PKO BP. Według informacji "PB" na liście są trzy mocne nazwiska - Zbigniew Jagiełło, Sławomir Lachowski i Wojciech Papierak, wiceprezes PKO BP. (s.9)
Budowa Nord Stream w żaden sposób nie zaszkodzi tranzytowi przez Polskę - zapewnia Gazprom. (s.10) (PAP)
morb/