Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 19 kwietnia
...
19.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we czwartek, 19 kwietnia.
RZECZPOSPOLITA
Biznesowy spór o udział kobiet w zarządach. Propozycję PKPP Lewiatan w sprawie kwot krytykują inne organizacje pracodawców. Już obowiązkowe 20 proc. stanowisk dla pań wymusiłoby wiele kadrowych zmian w spółkach Skarbu Państwa. (s. B1)
Rynek krytycznie ocenił wypowiedź Herberta Wirtha, który nie wykluczuł przejęcia przez KGHM Tauronu. (s. B1)
Niemal połowa dorosłych osób spłaca pożyczkę. Część z nich nie mogłaby dostać kolejnej, bo ma za małe dochody. Jedna czwarta w tej sytuacji skorzystałaby z oferty niebankowych firm pożyczkowych. (s. B2)
DSS pogrążył fundusze. TFI nie liczą na odzyskanie pieniędzy z obligacji surowcowej spółki. (s. B7)
LOT zapowiada poprawę. Wyniki mają polepszyć większa punktualność i wypełnienie samolotów. Marcin Piróg, prezes LOT, mówi "Rz", że zysk w tym roku szacowany jest na przynajmniej 50 mln zł. (s. B8)
Kłopoty z ofertą BOŚ. Fundusze liczą na niższą cenę emisyjną akcji banku. Dla rynku transakcja jest ważną próbą nastrojów inwestorów. (s. B9)
PARKIET
Polska jest dla nas ważnym rynkiem. W latach 2012-13 zrealizujemy tu inwestycje warte około 14 mln euro - mówi Patrick Kron, prezes koncernu Alstom. (s. 05)
Osoby, które zainwestowały w długi DSS za pośrednictwem funduszy, straciły ponad połowę ubiegłorocznych zysków. Odrobienie strat może potrwać nawet 5-6 miesięcy. Wierzyciele instytucjonalni będą się odwoływać. Liczą na zawiązanie układu. (s. 06)
UOKiK zgodził się na przejęcie przez Multimedia Polska spółki Stream Communications, kontrolowanej przez grupę MNI. (s. 06)
Podstawą wzrostu polskich banków w najbliższym dziesięcioleciu będą oddziały i obrót gotówką - wynika z badania "Sektor bankowy w Polsce 2020" przygotowanego przez McKinsey&Company. (s. 10)
GAZETA WYBORCZA
Gospodarka zwalania tempo, firmy pracowników, a płace nie nadążają za cenami. Ale Rada Polityki Pieniężnej i tak może zrealizować zapowiedź przykręcenia śruby inflacji. (s. 22)
Inwestorzy na foreksie najczęściej liczą straty. 82 proc. aktywnych klientów korzystających z internetowych platform transakcyjnych rynku forex poniosło w ubiegłym roku stratę - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. (s. 23)
Akcje Krajowej Spółki Cukrowej okazały się tak łakomym kąskiem, że kupiliby je wszyscy, oprócz tych, dla których były przeznaczone. (s. 26)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Młodzi Polacy nie ufają ZUS. Bardziej liczą na swoje oszczędności. To skutek dyskusji o zmianach w systemie emerytalnym. (s. A4)
Jednak nie wszystko drożeje. Spadają ceny urządzeń gospodarstwa domowego, sprzętu informatycznego, audiowizualnego i telekomunikacyjnego. Obniżki wymusza szybkie starzenie technologiczne tych wyrobów. (s. A6)
Rusza lawina wyłączeń. Elektrownie nie zdążą z nowymi inwestycjami. Do 2030 r. z polskiego systemu ubędzie ponad 22 tys. MW. To więcej niż 60 proc. obecnego potencjału energetyki. (s. A10)
Bunt na budowie autostrady A4 między Tarnowem a Dębicą. Podwykonawcy Hydrobudowy zeszli wczoraj z placu budowy - dowiedział się DGP. Z powodu kilkumiesięcznych opóźnień w wypłatach pracę przerwało ok. 300 osób. (s. A11)
Nie ma wyjścia. Banki w Polsce będa się łączyć. W ciągu kilkunastu lat zniknie niemal połowa instytucji kredytowych. (s. A13)
PULS BIZNESU
Krzysztof Moska jest gotów pomagać spółkom, które znalazły się w tarapatach finansowych. (s. 2,3)
Ubezpieczyciele chcą rehabilitować. 1,2 mld zł wypłaca rocznie branża osobom poskzodowanym w wypadkach drogowych. Zamiast wypłacać renty, woli ich leczyć. (s. 6-7)
Vanquis Bank szuka kadr. Brytyjska instytucja zaczęła budować zespół, który ma jej rozkręcić polski zespół. (s.7)
Kryzys nakręcił branżę handlująca metalami szlachetnymi. Firmy powstają jak grzyby po deszczu. (s. 8)
Wysoka inflacja w ostatnich miesiącach zjadała zyski z depozytów. W tym roku zarobek będzie skromny. Ale wreszcie będzie. (s. 18-19)
Zmiana warty w Investors TFI. Założyciele wycofali się z aktywnego zarządzania firmą. Rynek spekuluje, że stery przejął inwestor finansowy, a TFI szykowane jest do sprzedaży. (s. 21)
Po spotkaniu pojednawczym konflikt między maklerami a władzami GPW ... się zaostrzył. (s. 21)
(PAP)
pel/