Trwa ładowanie...
d9jllbo

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 23 grudnia

...

Share
d9jllbo

23.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 23 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Giełdowe rekiny świetnie czują się w kryzysie. O ponad 3 miliardy złotych wzrosła wartość akcji spółek trzech największych inwestorów - Leszka Czarneckiego, Michała Sołowowa i Zygmunta Solorza-Żaka. (s.A1,B4)

Deutsche Bank dobrowolnie zapłaci karę w wysokości 554 mln USD za pomaganie obywatelom amerykańskim w unikaniu płacenia podatków. (s.B1)

d9jllbo

W 2011 roku obniżek cen za dostęp do internetu raczej nie będzie, ale za te same pieniądze operatorzy podniosą prędkość usług. (s.B5)

PARKIET

O 7,4 proc. zdrożały w środę na giełdzie we Frankfurcie akcje Pfleiderera, kontrolującego blisko dwie trzecie kapitału Grajewa. Inwestorzy zareagowali w ten sposób na informację o zawarciu przez koncern porozumienia z kredytującymi go bankami. Pfleiderer ma czas do 31 marca 2011 r. na przedstawienie planu restrukturyzacji biznesu. Do tego czasu banki zdecydowały się nie wypowiadać mu umów kredytowych. Według analityków, Pfleiderer oprócz pozyskania nowych inwestorów będzie musiał pozbyć się części posiadanych oddziałów. Czy pod młotek może trafić również Grajewo? Zdaniem ekspertów aktywa polskie pozostaną w grupie. W sytuacji kurczących się rynków zachodnioeuropejskich to właśnie Polska i Rosja mają ratować kondycję niemieckiego potentata. (s.1,5)

LPP w 2011 roku będzie kładł nacisk na marże na sprzedaży oraz utrzymanie dobrych relacji kosztów do przychodów. Przedstawiciele spółki oczekują poprawy popytu konsumpcyjnego i zwiększenia sprzedaży w swoich placówkach. Powierzchnia handlowa zwiększy się o ok. 15 proc. Na inwestycje w rozwój sieci grupa wyda w 2011 roku ok. 65 mln zł. Inwestorzy mogą liczyć na dywidendę. (s.1,8)

d9jllbo

Azoty Tarnów mają potencjał do wypracowania wyższych zysków, niż wynika z szacunków analityków - uważa prezes Jerzy Marciniak. Spółka przygotowuje prospekt emisyjny w związku z planowaną emisją akcji, z której chce pozyskać 150 mln zł. Doszłoby do niej w pierwszej połowie 2011 roku. Byłaby to emisja z prawem poboru. (s.1,6,7)

Mirbud zdecydował o wprowadzeniu JHM Development na giełdę. Jeśli sytuacja na rynku będzie korzystna, tuż przed debiutem JHM Devlopment będzie chciał przeprowadzić emisję akcji o wartości ok. 100 mln zł. Jeśli koniunktura nie będzie sprzyjająca, spółka zadebiutuje w czerwcu bez emisji nowych akcji. (s.10)

PULS BIZNESU

Rynek mocnych alkoholi skurczy się w 2010 roku o 5-6 proc. Dla branży spirytusowej kryzys jeszcze się nie skończył. (s.2)

d9jllbo

Eurobank przemeblowuje biznes. Bank żegna się z consumer finance, wchodzi w detal. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Ze źródeł zbliżonych do resortu skarbu "DGP" dowiedział się, że Grupą Lotos interesują się amerykańskie firmy, które już zainwestowały w Polsce w poszukiwania gazu łupkowego. Nieoficjalnie gazeta dowiedziała się, że w grę wchodzą tacy giganci jak ConocoPhillips, Chevron, Exxon Mobil. (s.A12)

Co najmniej pięciu oferentów znalazło się na krótkiej liście do przejęcia TP Emitel. Analitycy twierdzą, że na tej spółce TP SA zarobi ok. 1 mld zł. (s.A13) (PAP)

POLSKA

Kilkaset tysięcy Polaków w pułapce - rujnują ich rosnące raty kredytów branych w szwajcarskiej walucie. Wysokość zadłużenia przekracza wartość ich domów. (s.1) (PAP)

morb/

d9jllbo

Podziel się opinią

Share
d9jllbo
d9jllbo