Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 27 maja

...

28.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 27 maja

RZECZPOSPOLITA

Armia kupi rakietowy system przeciwlotniczy średniego zasięgu klasy Patriot. To wielomiliardowy wydatek. (s.B4)

Rodziny wydawały w 2009 r. przeciętnie o 52 zł więcej na osobę niż niż dwa lata temu. Nie wpłynęło to na rozwarstwienie dochodów. (s.B8)

PARKIET

PZU chce w najbliższym czasie poszerzyć zarząd. Z informacji "Parkietu" wynika, że będzie on liczył, poza Andrzejem Klesykiem, dodatkowo cztery osoby, a nie tylko dwie, jak obecnie. (s.1,9)

Prezesi Azotów Tarnów, Ciechu i ZAK rozmawiali w zeszłym tygodniu o możliwościach konsolidacji. To ich odpowiedź na apel MSP, aby spółki same wypracowały sposoby ewentualnej współpracy. Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz zadeklarował w rozmowie z "Parkietem", że apel dotyczy nie trzech, ale pięciu, a może nawet sześciu firm, których akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Chodzi zatem także o Police, Puławy oraz Anwil. "Strategia pozostaje wciąż aktualna w jednym aspekcie - nadal chcemy sprywatyzować firmy chemiczne i - jeśli by się udało - przy tej okazji je skonsolidować" - powiedział wiceminister skarbu. (s.1,A1-A4)

Warimpex latem ruszy z budową co najmniej dwóch hoteli ekonomicznych. Negocjuje warunki kupna gruntów pod kolejne placówki. W tym roku jego przychody mogą wzrosnąć nawet o 25 proc. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

Rozpętał się bój o specjalne strefy ekonomiczne. Walka rozgrywa się między resortami gospodarki i finansów. {Pierwszy chciałby nieco złagodzić przepisy inwestowania w strefach, a resort finansów - odwrotnie. (s.36)

PULS BIZNESU

Co piąta akwizycja w Europie Środkowo-Wschodniej w tym roku odbyła się w Polsce. (s.6)

Rada nadzorcza Grupy Lotos zgodziła się na przejęcie przez spółkę zależną Lotos Petrobaltic pełnej kontroli nad litewską firmą poszukiwawczo-wydobywczą Geonafta. (s.8)

DZIENNIK

W przyszłym tygodniu Katowicki Holding Węglowy postanowi, czy w czerwcu wznowić przygotowania do wejścia na giełdę. (s.A11)

Sypie się misterny program finansowania terminalu LNG. Unia Europejska może nie dać obiecanych pieniędzy. Według informatora dziennika, KE ma zastrzeżenia do przetargów związanych z budową terminalu. (s.A10)

Zdaniem Piotra Wiesiołka, p.o. prezesa NBP, decyzja co do wyboru szefa banku centralnego powinna zostać podjęta bez zbędnej zwłoki. Wiesiołek poinformował, że według NBP elastyczna linia kredytowa, FCL, obecnie nie jest potrzebna. "Mimo to jesteśmy gotowi poprzeć starania rządu w tej kwestii, jeśli w ocenie ministra finansów wystąpiły czynniki fiskalne mogące mieć wpływ na bilans płatniczy kraju. W takim wariancie stroną umowy z MFW byłby minister finansów, a bank centralny prowadziłby obsługę tego rachunku jako agent finansowy rządu, zgodnie z przepisami ustawy o NBP" - powiedział "DGP" Wiesiołek. (s.A11) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)