Trwa ładowanie...
d2gsihe

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 31 stycznia

...

Share
d2gsihe

31.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 31 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Związek Banków Polskich spotka się w piątek z przedstawicielami Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, żeby wyjaśnić zamieszanie i patową sytuację, którą wywołała ostatnia interpelacja resortu ws. kredytów w ramach programu "Rodzina na swoim". Problem dotyczy wniosków złożonych pod koniec ubiegłego roku, które są rozpatrywane obecnie lub dopiero mają być rozpatrywane przez banki (czyli już po zakończeniu programu "Rodzina na swoim"). (s.B3)

d2gsihe

Nie ma chętnych na działki. Wysokie ceny, koszty ogrzewania domów i dojazdów odstraszają kupujących. (s.B6)

Unia chce dalszej liberalizacji kolei. Zgodnie z propozycjami Komisji Europejskiej zagraniczna konkurencja w przewozach pasażerskich wjechałaby na polskie tory w grudniu 2019 roku. (s.B11)

PARKIET

Brokerzy skarżą się "Parkietowi" na współpracę z Sygnity. Firma, oprócz Asseco Poland, jest jednym z najważniejszych dostawców oprogramowania dla domów maklerskich. Przedstawiciele branży twierdzą, że po ostatnich zmianach kadrowych jakość świadczonych przez tę firmę usług znacząco spadła. Ma to negatywny wpływ na terminowość prowadzonych projektów. (s.1,4)

d2gsihe

Inter Cars będzie rozwijać logistykę. Za dwa lata obroty firmy świadczącej usługi magazynowe i transportowe mogą sięgnąć 100 mln zł. (s.5)

Benefit rozpycha się na rynku. Spółka kupiła 60 proc. udziałów w konkurencyjnej firmie. Wartość transakcji to 15 mln zł. Przejęcie nie wpłynie na zmianę polityki dywidendowej. Akcjonariusze mogą liczyć na ok. 8 zł na akcję. (s.6)

Multimedia Polska jest w fazie restrukturyzacji finansowania, która ma umożliwić zwiększenie zadłużenia z przeznaczeniem wyłącznie na akwizycje w najbliższych latach - zapowiada prezes Andrzej Rogowski. Spółka jest w trakcie negocjacji z bankami. Przechodzi do drugiego etapu rozmów z krótką listą pięciu banków. W przypadku realizacji programu budowy i konsolidacji sieci może zwiększyć zadłużenie nawet o kilkaset milionów z ok. 1 mld zł. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

d2gsihe

Od środy w kilku polskich bankach działa nowy system przelewów natychmiastowych. To początek zmiany ważnej dla milionów Polaków, którzy trzymają w bankach pieniądze. (s.18)

PULS BIZNESU

Firmy farmaceutyczne podleczyły swoje finanse. Sprzedaż leków na przeziębienie wzrosła na przełomie roku o 41 proc. (s.3)

Z rozmów "PB" z osobami zbliżonymi do resortu skarbu wynika, że w ministerstwie oczekuje się wypłaty na poziomie 2,7 mld zł (56 proc. zysku). Sygnały płynące ze spółki wskazują, że taka kwota byłaby dla niej bolesna. "Gdyby przeszła propozycja wypłaty 2,7 mld zł dywidendy, to niewykluczone, że spółka musiałaby zadłużyć się na ten cel" - zauważa w rozmowie z dziennikiem osoba zbliżona do zarządu miedziowej firmy. (s.10)

d2gsihe

Hortex miał tak słabe wyniki finansowe za rok obrotowy kończący się w maju 2012 r., że złamał zabezpieczenia kredytów bankowych. Rozmowy spółki z bankami w sprawie kredytowania się toczą. Banki są nawet gotowe zmienić poziom zabezpieczeń, by dostosować je do pogarszającego się otoczenia rynkowego - twierdzi przedstawiciel jednego z banków-kredytodawców. Fundusz Argan Capital chętnie sprzedałby spółkę - wynika z informacji "PB". Oficjalnie jednak partner zarządzający Argan Capital Wojciech Gos zaprzecza. "Nie prowadzimy żadnego procesu sprzedaży" - mówi. (s.12,13)

Styczniowa korekta na GPW jest przejściowa. W 2013 r. akcje dadzą zarobić. (s.20)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Ceny usług sieci telefonicznych niby spadają, ale często płacimy za nie więcej. To dlatego, że operatorzy wprowadzają opłaty za usługi, które były darmowe. Muszą sobie odbić za promocje. (s.A1,A8)

d2gsihe

Pod względem oszczędzania jesteśmy lepsi nie tylko do Niemców, Czechów i Słowaków, ale też przewyższamy średnią europejską. Z paneuropejskiego sondażu koordynowanego przez holenderski oddział TNS wynika, że jedynie 28 proc. Polaków nie zgromadziło żadnych oszczędności. Średnia europejska jest o 2 pkt proc. wyższa. (s.A1,A3)

Sieci opanują 70 proc. handlu spożywczego. W ciągu pięciu lat 6-7 tys. sklepów zniknie z rynku, a 15 tys. spośród niezależnych dziś placówek zostanie przejętych. (s.A9)

Najwięksi operatorzy kablowi zainwestują w tym roku ok. 1 mld zł w rozwój i modernizację sieci szybkiego internetu oraz telewizji - wynika z szacunków "DGP" na podstawie rozmów z firmami. (s.A13) (PAP)

morb/

d2gsihe

Podziel się opinią

Share
d2gsihe
d2gsihe